Zerdaçalın Bazı Faydaları

Kardiyovasküler hastalığa karşı korur

Ülkemizde ve dünyada en sık ölüm nedeni olan kalp damar hastalıklarının gelişmesine yönelik birçok farklı risk faktörü ve nedeninden bahsedilebilir. Birincisi, kan damarlarında bir astar görevi gören endotel tabakasının çeşitli nedenlerle hasar görmüş olmasıdır. Endotel disfonksiyonu adı verilen bu durum, kan basıncı ve kan pıhtılaşması gibi birçok kardiyovasküler sağlık sorunuyla doğrudan bağlantılıdır. Curcumin, endotel fonksiyonunu geliştirir ve hasarlı endotel tabakasının onarımını destekler. Aynı zamanda kalp hastalığının sebeplerinden olan enfeksiyon ve oksidasyonun olumsuz etkileriyle savaşan zerdeçal, kalp damar hastalıklarından korunmada oldukça etkilidir.zerdeçalın faydaları, zerdaçalın faydaları neler, zerdeçal nelere iyi gelir

Alzheimer hastalığının önlenmesinde etkilidir

Alzheimer hastalığı, dünyadaki en yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve insanlarda bunama olarak da bilinen bunamanın en yaygın nedenidir. Alzheimer tedavisi olarak tanımlanabilecek spesifik bir tedavi planı henüz belirlenmemiş olmakla birlikte, antiinflamatuar ve antioksidan bileşenlerin bu hastalığın önlenmesinde ve ilerlemesinin yavaşlatılmasında etkili olabileceği vurgulanmaktadır. Çok güçlü bir anti-enflamatuar ve antioksidan olan curcumin, Alzheimer’ın başka bir nedeni olduğuna inanılan birikmiş amiloid plağının temizlenmesine de yardımcı olur. Böylelikle Alzheimer hastalığına karşı mücadelede çok etkili olabileceği söylenebilir.

Depresyondan Korunmaya ve Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Olur

Zerdeçalın yardımcı olduğu hastalık gruplarından biri akıl hastalığıdır. Bunlardan en yaygın olanlarından biri olan depresyon için kurkumin almanın antidepresan ilaçlar kadar etkili olabileceği bulunmuştur. Aynı zamanda beyindeki nörotransmiterler olan dopamin ve serotonin düzeylerinin artması ve beyindeki nörotrofik faktörlerin düzeylerinin artması gibi etkileri nedeniyle depresyonla mücadelede ve depresyonun önlenmesinde önemli faydalar sağlar.

Yaşlanma Sorunlarının Önlenmesine Yardımcı Olur

Curcumin, oksidasyonu azaltarak ve iltihabı önleyerek yaşlanma sürecini yavaşlatmada etkili olduğuna inanılan biyoaktif bir bileşendir. Ayrıca kronik kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma, kanser ve Alzheimer gibi hastalıklarla mücadele gibi etkileriyle daha sağlıklı ve enerjik yaşlanmayı destekler. Bu açıdan ömrü uzatmada etkili olduğuna inanılan zerdeçal, sağlığını korumak isteyen kişilerin tüketmesi gereken bir baharat çeşididir.

Artrit Hastalarının Tedavisini Destekler

Romatoid artrit, Batı ülkelerinde çok yaygın olan ve eklem iltihabına neden olan bir hastalıktır. Güçlü bir antienflamatuar ajan olan kurkumin, iltihabın devam ettiği bu durumun tedavisini destekleyen ve semptomlarını hafifleten etkiler yaratarak önemli bir fayda sağlar. Bazı bilimsel çalışmalar, artritli hastalarda kurkumin takviyelerinin anti-enflamatuar ilaçlardan daha etkili olabileceğini vurgulamaktadır. Bu nedenle romatoid artritli hastalara doktorlarına danıştıktan sonra zerdeçal tüketmeleri önerilebilir.

Sağlığa faydaları saymakla sınırlı olmayan zerdeçal, sağlık sorunu olmayan kişiler diyetlerine dahil ederek düzenli olarak tüketebilirler. Herhangi bir sağlık sorunu olan, hamile veya emziren, düzenli olarak ilaç kullanan veya besin takviyesi olarak zerdeçal kullanmak isteyen kişiler, zerdeçal kullanmanın bir zararı olup olmadığını öğrenmek için doktorlarına danışabilirler. Zerdeçal içeren sağlıklı ve dengeli beslenerek ve rutin sağlık kontrollerini zamanında yaptırarak sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir