YÜK ASANSÖRÜ PERİYODİK KONTROLÜ

Yük asansörü apartman, inşaat ya da atölye gibi alanlarda daha ağır yüklerin ve eşyaların taşınması için tasarlanmış olan bine içi makinelerdir. Bu tür makinelerde ağır olan yükü aşağı indirmek ya da yukarı çıkarmak için sabit bir düzen bulunmaktadır. Dönem dönem bakımlarının yapılması da bu nedenle önemlidir. Yük asansörü periyodik kontrolü de düzenli olarak kontrollerinin yapılması gereken araçlar arasında yer almaktadır.yük asansörü bakımı, periyodik yük asansörü kontrolü, düzenli yük asansörü bakımı

Yük asansörü düz bir hat üzerinde ilerleyen ve belli çelik halatlar yardımı ile çalışan bir düzene sahiptir. Zaman zaman kontrollerinin yapılması da elbette can ve mal güvenliği için büyük bir önem arz eder. Günümüzde yük asansörleri sadece çalışma sahalarında değil apartmanlarda da kullanılan bir sistem haline gelmiştir. Bu nedenle de bakım ve onarımı da daha çok dikkat çeker. Yük asansörü periyodik kontrolü de üç aylık periyotlar halinde yapılmaktadır. Hem mekanik hem de elektronik düzene sahip olan bu makinelerde her iki koşulun da tam olarak sağlanması gerekir. Bunun yanı sıra asansörün çekebileceği belli bir yük ağırlığının da aşılmaması gerekir. Aşılması halinde bu da asansörün arıza görmesine neden olabilmektedir.

Yük asansörü periyodik kontrolü çeşitli asansör firmalarınca yapılabildiği gibi periyodik kontrol hizmeti veren firmalardan da sağlanabilmektedir. Burada üzerinde durulması gereken nokta ise seçilen firmanın konusunda uzman olup olmadığıdır. Yük asansörlerinde hem insan hem de eşya taşınabildiği için her iki şekilde de güvenli çalışmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Asansör hattında sorun olması, kullanılan malzemelerin zarar görmesi ya da eskimesi ya da asansörün işlevini yerine getirememesi gibi durumlarda öncelikle durumun iyileştirilmesi gerekir. Kontrollerin ardında da tekrar kullanıma açılabilmektedir. Sıklıkla kullanılan bu araçlar taşımacılık için büyük kolaylık sağlamasının yanı sıra çok yüksek katlara inebilen ya da çıkabilen araçlardır. Bu nedenle güvenli olabilmesi için düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Yapılan kontroller sonucunda asansörün kullanımı için bir sorun varsa çözülmesi hem can hem de mal kaybının önlenmesini sağlamaktadır. Günümüzde en sık kullanılan ve insan hayatını kolaylaştıran bir araçlarda düzenli kontrol yapmak aynı zamanda da mali olarak sorun yaşamanın önüne geçmek demektir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir