Yaya Kurye Kime Denilmektedir?

Nüfusun artışı aynı zamanda kargo firmalarının sayısında da gözle görülür bir artış meydana gelmesine yol açmıştır. Bunun asıl nedeni insan ihtiyaçlarının sürekli olarak artması ile ifade edilebilir. Genel olarak oldukça başarılı bir çalışma performansı düzenlenmiştir. Kargo firmaları oldukça sistematik bir şekilde çalışmaktadır. Kargo firmalarının sayısında olduğu kadar dağıtım işleminde de çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Genellikle dağıtım şekilleri kendi arasında farklılık göstermektedir. Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılan dağıtım yöntemi ise yaya kurye elemanlarının sayısının fazlalığı ile kolaylıkla ifade edilebilir. Genellikle trafiğe çıkmadan araçsız bir şekilde yapılan dağıtımlara verilen isimdir. Pek çok kargo firmasına bağlı olarak çalışan sayıca yaya kurye elemanları bulunmaktadır.yaya kurye, yaya kurye olmak, kimler yaya kurye olabilir

Yaya kurye elemanları araçsız bir şekilde çalıştıkları için performans açısından yüksek bir çalışma temposuna ayak uydurmaları gerekmektedir. Diğer dağıtımlara göre daha zordur. Ancak durumu kolaylaştırmak için genel olarak kargo firmaları tarafından çeşitli iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bununla birlikte dağıtıma çıkacak olan kurye araçsız olduğu için dar bölgelerde dağıtım yapmaları istenir. Belirlenen ve dağıtım yapılması gereken bölgelerin birbirlerine yakın olmaları özellikle gereklidir. Aksi takdirde araçsız bir şekilde mesai saatleri içerisinde birbirinden bağımsız bölgelerdeki dağıtımlar yetişmeyecektir. Bu hem çalışanın fazla yorulmasına hem de müşterilerin kargolarına geç ulaşmasına neden olacaktır.

Yaya kurye elemanlarının yorulmaması ve dağıtımlarını hızlı bir şekilde yapmaları için ağırlığı açısından büyük kargolar yerine fatura ya da belge gibi gönderileri dağıtması amaçlanmaktadır. Bu şekilde genel olarak daha hafif bir yük ile hareket edildiği için hızlı bir şekilde dağıtımlar gerçekleşmektedir. Yaya kurye elemanı ülkemizde sayı olarak fazladır. Trafiğe çıkmadan mahalle aralarında belge evrak dosya gibi gönderileri hızlı bir çalışma temposu içerisinde dağıtmaktadırlar. Bunun yanı sıra oldukça başarılı bir çalışma performansı göstermeleri gerekir. Çünkü merkez ile sürekli iletişim halinde bulundukları için dağıtımların aksamaması önemlidir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir