Vücut Direncini Arttıran Besinler

Vücudun direncini artıracak ve bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler ile vücudunuzu mevsim geçişlerine hazırlayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, sağlıklı beslenme ile enfeksiyonlar, grip ve soğuk algınlığı gibi doğrudan bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıkların önüne geçilebilir. İlk etapta bağışıklık sistemini etkileyen C vitamini vardır. Ardından D ve A vitaminleri gelir. Ayrıca magnezyum ve çinko da bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Doğal antibakteriyel gıdaların düzenli tüketimi de vücutta enfeksiyon oluşumunu engeller. Zararlı mikroorganizmalara karşı kalkan görevi gören bağışıklık sisteminin korunması; Antioksidanlar, A vitamini, C vitamini, E vitamini, D vitamini, selenyum, çinko ve demir içeren ürünler arıyorduk. Özellikle geçiş döneminde ve kış aylarına yaklaşırken bu besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz.vücut direnci, vücut direncini arttırma, vücut direnci nasıl artar

Vücudun direncini artıran 10 besin;

  1. Yoğurt. Bağırsak florasının p-80’ini oluşturan bağırsak florasında probiyotikler yardımıyla faydalı bakteri sayısını arttırabiliriz. Bu dengenin korunmasında önemli rol oynayan yoğurt ve kefir gibi doğal besinler düzenli olarak tüketilmelidir. Her gün yiyeceğiniz 1 kase yoğurt, vücudunuzun direncini artırmaya yardımcı olacaktır.
  2. Sarımsak: En doğal antibiyotik sarımsaktır; Antibakteriyel, antiviral ve antifungal bir üründür. Sarımsak içeren allisin de kanser oluşumuna katkıda bulunabilen antikanserojen bir besindir. Kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düzenleyebildiği için vücudun direncini artıran en sağlıklı besinler arasındadır.
  3. Narenciye: Portakal rengi ve aromasının yanı sıra bağışıklık için etkili olan greyfurt, portakal, limon, misket limonu ve mandalina gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyveleri mutlaka diyetinize eklemelisiniz. Antikoagülan kullananların ve kalp hastalığı olanların greyfurt alımını kontrol etmeleri gerektiğini hatırlatırız.
  4. Brokoli. Zengin bir antioksidan kaynağı olan brokoli, sağlığımızı koruyan besinlerden biridir. Kalsiyum açısından zengin, A vitamini, C vitamini, E vitamini, brokoli karaciğer sağlığı için faydalıdır. Ayrıca brokoli doğal bir direnç arttırıcı besindir ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir.
  5. Ispanak: Hücre yenilenmesini destekleyen ıspanak, yüksek demir içeriği ile bilinir. Folat, C vitamini, potasyum ve magnezyum da içeren ıspanak, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek en sağlıklı besinlerden biridir.
  6. Tarçın: Sindirim sistemi üzerinde faydalı etkisi olan tarçın aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Kan şekeri dengesini de koruyan tarçın, düzenli olarak yemeniz gereken besinlerden biridir. Tarçın doğal bir antibakteriyel, antiviral ve antifungal ajandır.
  7. Karpuz: Likopen içeren bir meyve olan karpuz, A vitamini ve C vitamini açısından da oldukça zengindir. Lifli yapısı nedeniyle tercih edilen karpuz, sindirim ve boşaltım sistemleri için de faydalıdır. Ayrıca karpuz enfeksiyon, iltihaplanma ve serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olur.
  8. Kabuklu deniz ürünleri: Sık sık omega-3 yağ asitleri açısından zengin kabuklu deniz ürünleri yemelisiniz. Yengeç, ıstakoz ve istiridye gibi deniz ürünleri, beyaz kan hücrelerinin sitokin üretmesine yardımcı olan selenyum içerir.
  9. Kivi: Solunum sistemi üzerinde faydalı etkisi olan kivi, soğuk algınlığından kaynaklanan öksürük ve hırıltı gibi durumlarda olumlu etki gösterir. Folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini açısından zengin olan kivi, bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı olur.
  10. Kırmızı Biber: Beta-karoten açısından zengin olan kırmızı biber ayrıca yüksek miktarda C vitamini içerir. Ayrıca içerdiği değerler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kırmızı biber cildi parlak ve canlı, gözleri sağlıklı yapar.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir