Vücuda Yararı Olan Güneş Zarar Vermesin!

Güneş, insan vücudu için çok önemli olan E vitaminini aktif hale getirme özelliğiyle çok faydalı bir enerji kaynağı olsa da yerinde ve zamanında faydalanılmadığı durumlarda kansere bile yol açan etkilere sahiptir aslında. Bilinçli bir şekilde hareket edildiği sürece gerekli olan E vitamininden bolca faydalanılabilir. Güneş kremi, içinde bulundurduğu faktör etkisi sayesinde cildi güneşten korumaktadır. Özellikle kar ve su da güneşi yansıttığı için daha çok yanıklara, erken yaşlanmalara veya ciltte lekelere, sonuçta da istenmeyen görüntülere neden olmaktadır. Güneş kreminin etkisini gösteren SPF değeri anlam olarak İngilizce de baş harfleri güneş koruma faktörü anlamına gelmektedir. Çünkü bu faktör cildi güneş ışınlarının ultraviyole ışınlarından korumaktadır. Ultraviyole ışınları, tabi ki pencereden içeriye girmez ama maalesef ki cilt kanserine ve güneş yanıklarına yol açabilmektedir.güneş ışınlarından korunma, güneş ışınlarının etkileri, güneş ışınlarının etkilerinden korunma

Güneş Kremlerinde SPF Değeri Kaç Olmalıdır?

Güneş kremi etiketi üzerinde Spf değerleri yazmaktadır. Eğer yazmıyorsa bunlardan uzak durmak gerekir. Ayrıca pahalı olan değil de içerdiği madde bakımından içerdiği madde bakımından etkisini gösterebilen güneş kremleri mutlaka tercih edilmelidir. Spf değeri en az 30 olan güneş kremlerini kullanmak daha iyi sonuçlar verir. Aynı zamanda denizde etkisini kaybeden bir güneş kremiyle denize de girmek pek mantıklı değildir. Bunun için de suda etkisini kaybetmeyen güneş kremleri kullanılmalıdır. Güneş kremlerinin Spf değerleri 2 ile 100 arasında değişmektedir. Spf demek, güneşin sizi etkisinden ne kadar koruyacağı anlamına gelir. Örneğin 10 faktörlü bir güneş kremi, güneşte normal korumasız kalacağınız sürenin 10 katı daha fazla kalabileceğiniz anlamına gelmektedir.

  • Güneş kremi sürülme yöntemleri
  • İnce bir tabaka halinde sürmek
  • Cildin kremi iyice emmesi için beklemek
  • Tekrar bir ince tabaka daha sürmek
  • Güneş kremi olarak kullanılacak miktar yaklaşık 30 gramdır.

Güneş kremi seçiminde ayrı yeten içinde yabancı madde barındırmayan ve SPF ve UVA  değeri yüksek olan güneş kremleri her zaman tercih edilmelidir. Suda etkisini kaybetmeyen güneş kremleri de mevcuttur ancak bunlar da suyla temas halinde 1 dayanabilmektedir. Bu yüzden deniz veya havuza girildiğinde en az saatte bir kez güne kremi sürmekte fayda vardır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir