VARİSİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Varis görülebilir toplardamar hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Kalbin, atardamar yoluyla dokulara gönderdiği oksijenle besin yönünden zengin kanın organlar tarafından kullanılmasını takiben toplardamarlar bu kanı kalbe geri taşır. Burada bu işlemin gerçekleşmesi için toplardamarlar yer çekimine karşı mücadele verirler. Bedenimiz için ikinci bir kalp olarak görülen ve her adımda devreye giren, baldırda bulunan kasların eylemi sonucu toplardamarlar kanı kalbe doğru pompalarlar. Kirlenmiş kanın kalbe basınçla hareketi sonrası, toplardamarların için de kan birikir. Basıncın artışı ile birlikte toplardamarda genişleme görülür ve içinde bulunan kapakçıklarda deformasyonlar oluşur. Bu durumda genişleyen ve boylarının uzaması ile kıvrımlı bir görünüme sahip varisli damarla meydana gelir.varis sorunları, varis tedavisi, varis belirtileri

VARİS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Çok sık rastlanan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkan varis hastalığının belli başlı belirtileri vardır. Bu belirtilerden en önemlisi toplardamarla üzerinde oluşan deformasyon sonucu gözle görülen görüntü itibari ile bozuk damarlar varisin habercisidir. Bu kadar net olmayan belirtilerde varis hastalığında söz konusudur. Bacak ağrıları ve sık sık meydana gelen kramplar da varis hastalığının belirtileridir. Özellikle uyku esnasında bacaklarınızda ani kramplar oluyorsa mutlaka bir uzmana danışmanızı öneriyoruz. Bacak ağrılarınızı hafifletmek içinse ayaklarınızı yüksekte tutmak toplardamarlarda kan akışını hızlandıracağı için faydalı olacaktır. Bacaklarınızın altına yastık, minder gibi malzemeler koyarak bu şekilde 15-20 dakika beklenmelidir.

VARİS TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Varisin ne kadar ilerlemiş olmasına bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Erken teşhiste ilaçla tedavi yöntemi ile beraber bu hastalıkta tedavi sağlanabilmektedir. Bir diğer alternatif ise halk arasında varis çorabı olarak bilinen basınçlı çorap tedavisidir. Fakat doktora danışmadan varis çorabı alıp kullanmak çok sakıncalıdır. Çünkü bu çorapların farklı basınçta ve türde olanları vardır. Bu nedenle kendinize uygun varis çorabı için mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Bu tedavi yöntemlerinden sonuç alınamaması durumu tek çözüm ise cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale açık ameliyat, lazer ameliyatla gerçekleşebilir. Ayrıca alternatif bir tedavi yöntemi de köpük tedavisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Varis rahatsızlığınızda uygun tedavi yöntemleri için mutlaka uzman doktorlardan bilgi alarak hareket etmeniz sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir