Vajinismus tedavisi mümkün mü?

Vajinüsmüs yani vajina bölgelerindeki kasların cinsel ilişki sırasında kasılıp penisin girişine duvar gibi engel olması hastalığıdır. Halk arasında ilk gece korkusu , ilk gece ağrıları olarak bilinen vajinusmus hastalığı bayanların uzman desteği almaması yada sadece çevresindeki hemcinslerinin sözleriyle hareket etmesi dolayısıyla tedavisi zor bir hale gelebilir hatta imkansızlaşabilir. Ancak doğru yöntemler ve doğru kişilerin ışığında tedavisi olan bir hastalıktır.vajinusmus tedavisi, vajinusmus nasıl tedavi edilir

Vajinüsmüs hastalığının tedavisinde gecikme ne gibi sorunlar yaşatır?

Vajinüsmus hastalarının büyük bir çoğunluğu bu hastalığı kimseye anlatmaz ve sadece eşi ile arasında olan bir problem haline gelir. Sırf bu yüzden çoğu eşler arasında soğukluk hatta tedavisinin olmadığı durumlarda ayrılığa kadar ilerler. Vajinüsmüs hastalığı başlarda küçük korkular ilk gece korkusu daha sonralarda bu geçer gibi yanlış düşüncelerden dolayı kadının her ilişki sırasında kendini daha çok sıkması ve ağrı hissetmesi dolayısıyla ilerleyen ve korku oluşturan bir hastalık haline gelir. Kimi bayanlarda penis içeri girebiliyor ancak kaslar daraldığı için yeteri kadar genişlik olmuyor. Doğal olarak bu durum vajinüsmüs hastalarında ağrıya ve sancıya neden oluyor ve bu hastalığın daha da ilerleyip tamamen cinsel ilişki isteksizliği ve penisi içeri alamama hastalığına dönüşüyor. Peki, vajinismus tedavisi mümkün mü?

Vajinusmusta erken teşhis çok önemli;

İstatistiklere göre erken teşhis edilen ve özellikle doktor yardımı alan hastalarda vajinismus tedavisi mümkün mü sorusunun yanıtı evet oluyor ve gerekli işlemler yapıldığında normal bir cinsel ilişkiye kavuşabiliyorlar.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir