Üniversite Eğitiminden Sonra Hayat Nasıl Olacak?

Neredeyse her gencin hayali üniversiteye girip mezun olup hayata atılmaktır. Basit olarak düşünüldüğünde üniversiteye girebilen ve mezuniyeti görebilen bir öğrencinin artık hayata atılma vakti geldi demektir. Ancak iş aslında o kadar da basit değildir. Çünkü eğitimini tamamlamış olan bir üniversite mezunu kişi için asıl okul mezuniyetten sonra başlar. Üniversiteden sonra hayat, üniversite mezunlarının hayatları, üniversiteden mezun olunca ne olacak

Mezuniyet ile birlikte erkek bireyler için askerlik telaşı baş gösterir. Askerliğin ardından iş arama ve yüksek lisans yapma gibi birçok düşünce ortaya çıkar. Yüksek lisans vb. gibi eğitime devam etme konuları askerlik öncesinde de yapılabilmektedir. İster bay ister bayan olsun her üniversite mezunu mutlaka iş aramayla günlerini, aylarını hatta yıllarını geçirir.

Üniversiteden sonra özetle hayat bir koşuşturmadan ibaret olacak. Koşuşturma içinde iş bulma, evlilik, olursa çoluk çocuk vb. derken bir bakacaksınız ki hayatınızın büyük bir kısmı geçmiş, siz hala bir şeyler başarmak için çabalıyorsunuz.

Genelde üniversitede eğitim görürken gençlerimizin birçoğu şuradan mezun olduğumda her şey güzel olacak, kolayca iş bulacağım gibi hayallere kapılır. Ancak ne yazık ki gerçek hayat hiç de öyle değildir. Yıllarını eğitim ile geçiren bireyler kendini mezuniyet ile birlikte hayatın törpüleyici kollarında bulur ve ön hayalleri, sonra da hayatları törpülenir.

Peki; üniversiteden mezun olunca ortada kalmamak, iyi bir hayata sahip olmak için neler yapılabilir. Üniversite yıllarında bulunabiliyorsa iş bulunabilir ve bir miktar birikim yapılarak kişisel girişimde bulunulabilir. Böylece iş arama derdi ortadan kalkabilir. Eğer yeteri kadar birikim elde edilemez ise ya da hiçbir şekilde kenarda paranız olmayacaksa o zamanda eğitiminizi iyi bir şekilde desteklemeniz işinize yarayabilir. Eğitiminiz devam ederken alacağınız sertifikalar özellikle özel sektörde işe girecekseniz gerçekten işinize yarayacaktır. Rekabet ortamının had safhada olduğu yerlerin başında iş hayatı gelmektedir. Unutmayın ne kadar iyi olursanız daima sizden daha iyi biri bir gün yerinizi almak için sizinle rekabete girebilir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir