TÜP BEBEK- TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Tüp bebek gebe kalma problemi yaşayan çiftlerin hastaneye başvurduktan sonra yapılan analizlerin ardından, kadından alınan yumurta hücreleri ile erkekten alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında suni olarak döllendirilip, elde edilen embriyonun belli bir seviyeye geldikten sonra anne rahmine transfer edilmesine denmektedir.tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisi başarı oranı, tüp bebek tedavisi nasıl yapılır

 Tüp bebek uygulaması hastanın klinik sonuçlarına göre iki şekilde uygulana bilinmektedir.  Bunlar IVF “in-vitro fertilizasyon” ve ICSI “Mikroenjeksiyon (İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu)” genellikle kullanılan tedavi ise IVF “in-vitro fertilizasyon”dur. IVF yani laboratuvar gibi özel bir ortamda anneden alınan yumurtanın etrafına babadan alınan spermlerin bırakılarak spermlerden birinin yumurtayı döllenmesini sağlamaktır. ICSI tedavisi yani mikroenjeksiyon ise kadından alınan yumurtanın bulunduğu yere erkekten alınıp seçilen canlı bir spermin enjekte edilmesine deniyor.  Günümüzde bu yöntem daha çok tercih edilen tedavi türüdür. Tüp bebek tedavisinde başarının sağlanması için en önemli unsur ise kadının yaşıdır. Kadının yaşının ilerlemesi yeterli sayıda ve kalitede yumurta elde edilmesini zorlaştırabiliyor. Bebeğin olması için kaliteli ve yeterli sayıda yumurtaya ihtiyaç duyulmaktadır. Tedavinin gerçekleşebilmesi için kadından alınacak sağlıklı yumurtalara ihtiyaç duyulmaktadır. Yumurtaları kaliteli olmayan veya yumurtalıkları yeteri kadar verimli olmayan kadınlara ise tedavinin uygulaması maalesef mümkün değildir. Kadınların doğurganlık durumu otuz beşli yaşla birlikte azalmakta, otuz sekiz yaşından sonra hızlanmaktadır. Kırk yaşından sonra ise bir kadının bu yolla gebe kalma oranı düşmektedir. Diğer yandan da ileri yaştaki kadınlara tüp bebekle gebelik sağlanmış olsa dahi, düşük olma oranı oldukça fazladır. Tedavideki başarının sağlanmasındaki en büyük rol ise kadının yaşının embriyo kalitesi üzerindeki etkisi olmuştur. Belirli yaştan sonra yeterli sayıda ve kalitede yumurta elde edilemiyor.

Genellikle tedavi uygulanan her 4 çiftten bir tanesi bebek sahibi olma mutluluğunu yaşamaktadır. Kadının otuz beş yaşı geçmemesi oldukça önemlidir çünkü bir tam manasıyla kırılma noktasıdır. Kadının yaşlanması yumurtalıklarının yaşlanması demektir. Çiftin korunmadığı halde çocuk isteği olmasına rağmen 1 ila 2 sene içerisinde hamile kalamama durumlarında uygulana bilir. Tedavinin uygulanabilecek kişilerde aranan özellikleri ise şunlardır; tüplerin çiftlerin ikisinde de tıkalı olması, geçirilmiş ağır enfeksiyon, tüberküloz vb. gibi, polikistik over sendromu, kadın da geç yaş faktörünün oluşturduğu sorunlar, dış gebelik, erkekte ciddi sperm bozukluğu bulunması (sayı, hareketlilik azlığı),  menide hiç sperm bulunmaması, yaygın karın içi yapışıklıkları olan kadınlar, İyi huylu ur olarak bilinse de kısırlığa sebep olan myomlar (kistler), tıbbi terimle azospermi durumunda. Endometriozis, rahim iç tabakası olan endometriyomun rahim dışında, özellikle yumurtalıklar, karın iç zarı (periton) ve nadiren vücudun diğer bölgelerinde bulunması durumunda, kadınlarda hormon dengesizliği yüzünden yumurtalıkların ve bazı salgı bezlerinin anormal çalışmaları sonucu ortaya çıkan kompleks bir rahatsızlığa sahip olan hastalarda, gibi özellikler bulunan kişilere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir