TESETTÜR GİYİM MODELLERİ NELERDİR?

İslam’ın bir şartı olan tesettür, kendi kuralları çerçevesinde diğer giyim tarzlarından daha farklı bir giyim tarzını gerektirir. Vücudu örtmeyi, gizlemeyi amaçlayan tesettürü benimsemiş kimselerin de bu adaba uygun olarak giyinmeleri gerekmektedir.

Tesettür Giyimde Dikkat edilmesi Modeller

tesettür giyim

Günümüzde tesettür giyime hitap eden birçok üretici firma ve bireysel tasarımcılar bulunmaktadır. Bunlar ürettikleri kıyafetleri hem mağazalarda hem de internet üzerinden alışveriş siteleri ile sosyal medya sayfalarından müşterilerine ulaştırmaktadır. İstenilen her renk, desen ve modelde her kıyafeti bulabilmek mümkündür. Eski zamanlarla kıyaslandığında bu seçeneklerin fazlalığı daha belli bir şekilde ortaya çıkacaktır. Örneğin eskiden sadece tek tip başörtüler, yemeniler bulunmasına rağmen şimdi herkesin ulaşabileceği kadar yaygın bir şekilde çeşit çeşit kumaşlardan yapılmış, çeşit çeşit desen ve boyutlarda başörtüleri ya da şallar bulabilmek mümkündür. Şalların ve başörtülerin de en çok tercih edilen çeşidi şüphesiz ipek olanlarıdır. Bunların yanı sıra diğer tesettür giyim kıyafetlerinde de birçok farklı model bulabilmek mümkündür.  Dantel yakalı uzun kollu bluzlar ya da tunikler tesettürlü bayanların en çok tercih ettikleri modeller arasındadır. Tuniklerde çok yaygın olan başka bir model ise belden oturtmalı bluz modelleridir. Bunlar kıyafetin kendisinde de var olabilir ya da kişi kendisi de çeşitli aksesuarlarla kombin ederek oluşturabilir. Örneğin bel kısmı lastikli olan belden oturtmalı bluz modelleri bahsi geçen ilk gruba örnektir. Ya da bel kısmı bol gelen ama kemerle tamamlanarak bele oturması sağlanan bluz veya tunik modelleri ise ikinci gruptaki kıyafetlere örnektir.tesettür giyim, tesettür giyim kıyafetleri, tesettür giyim modası

Alt giyim modelleri arasındaysa en yaygın olan modeller uzun etekler ile etek şeklindeki pantolonlardır. Bu etekler pileli olabildiği gibi düz olanları da vardır. Genelde yüksek belli uzun etek modelleri ile eteğin içine sokulan bluz modelleri kombin edilmektedir. Bol pantolonlar da hem tuniklerle hem de çeşitli bluz modelleriyle birleştirilebilmektedir. Ayrıca bu bol pantolonları, bluz ve üzerine uzun hırkalarla kombin etmek de birçok tesettürlü bayanın en çok tercih ettiği tesettür giyim modası tarzıdır. Görüldüğü gibi günümüzde tekstil sektörünün geldiği nokta itibariyle tesettür giyim modelleri oldukça fazla çeşitlilikte ve yaygınlıkta alıcılarıyla buluşmaktadır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir