Tesettür Başörtüsü Bağlama

Tesettürlü bayanların kıyafetleri ile kombine sağlayan aksesuarları arasında eşarplar önemli yer tutmaktadır. Bağlama teknikleri ile de kıyafete ayrı bir şıklık vermektedir. Bayanların günlük yaşamlarında ve özel davetlerinde başörtüsü kullanımları için uygun renklerde ve modellerde mağazalarda bulunmaktadır. Bağlama şekilleri uygulanırken kıyafetle bütünleşmesi sağlanmalıdır. Tesettür başörtüsü bağlama şekilleri arasında önden bağlama, arkadan bağlama, tek ucunu öne bırakılarak bağlama, hafif ucu çekilerek bırakılan bağlama şekillerinden oluşmaktadır. Bayanların isteklerine göre her iki ucu kıyafet üstüne bırakılan bağlama şeklide olmaktadır. Genellikle bayanlar günlük kıyafetlerinde çabuk olacağı için önden ve arkadan bağlama tekniğini kullanmaktadır.başörtü bağlama şekilleri, tesettürde baş bağlama, tesettürlü bayan baş bağlama şekilleri

Tesettür başörtüsü bağlarken dikkat edilmesi gereken konu kıyafete uygun başörtüsünü bulmaktır. Kıyafetle bütünlük sağlayan başörtüsü bağlama tekniği ile de bayanlara şık ve zarif bir görünüm kazandırmaktadır. Tesettürlü bayanlar başörtüsünü bağlarken hangi şeklin kıyafete daha uygun olacağını bilmektedirler. Kapalı bayanlar sade bir kıyafetin üzerine takılan sade bir başörtüsünü önce önden iğne ile tutturarak iki ucunu bir araya getirerek arkadan bağlama tekniğini kullanmaktadır. Bu bağlama şekli ile hem elbisenin şıklığı hem de elbise ile bütünleşen başörtüsünün güzelliği meydana çıkmaktadır. Tesettür başörtüsü bağlama tekniğinde önemli bir hususta topuzun düzgün yapılması olmaktadır. Düzgün yapılan topuz başörtüsünün güzel durmasını sağlayacaktır. Önden tesettür başörtüsü bağlamak için yine çene altına bir toplu iğne yardımı ile tutturulan başörtüsünün bir ucu kıyafetin içerisine gizlenerek diğer ucu kıyafet üzerine serbest bırakılarak yapılmaktadır. Başörtüsünün düzgün durması için her iki yandan da toplu iğne tutturularak bağlama şekli yapılmaktadır. Tesettür kıyafete uygun serbest bağlama şekilleri de şal ile uygulanmaktadır. Tesettürde şallarda başörtüsü olarak kullanılmaktadır. Şallar ile genel olarak kıyafetin üzerine serbest bağlama şekilleri kullanılmaktadır.

Tesettür başörtüsü bağlamak için önemli olan kıyafetle başörtüsünün bütünlük sağlamasıdır. Uygum içerisinde olan kıyafet ve örtünün bağlanma şeklide düzgün yapılırsa şık bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Renkli başörtüleri ve değişik modelleri ile başörtüsü bağlamak zevkli olmaktadır. Tesettür başörtüsü bağlama şekli yüzün şekline göre de uygulanmalıdır. Uygulanan bağlama şekilleri ile bayanlar zarif ve güzel görünümler elde etmektedirler.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir