Tesbih Böceği Nasıl Bir Canlıdır?

Tesbih böceği, küçük yapılı ve yumuşakçalar sınıfı içinde incelenen bir böcektir. Bu böcekler adını kendisine zarar verildiği anda tespih tanesi gibi kendini toplar ve adını da buradan alır. Tespih böceğinin derisi iç içe geçmiş sert bölmeler halinde ve aralarında esnek bir deri bulunur. Tespih böceği bu sayede rahat bir şekilde kendini yuvarlar. Tespih böceğinin bedeni altında birçok sıralı ayakları vardır. Bu böceklerin başının ön tarafında 2 adet antenleri vardır.tesbih böceği, tesbih böceği ilaçlaması, tesbih böceği nasıl bir hayvan

Tespih böceğinin boyu ve yapısı yaşadığı yere ve türüne bağlı olarak değişir. Besinin bol olduğu yerlerde ve iyi beslendiği yerlerde daha büyük yapıda olurlar. Tespih böceğinin boyu birkaç mm olanı varsa da 3–5cm olanları da vardır. Tespih böceğinin rengi genellikle gri, boz, koyu renklerdedir ve aynı zamanda da renkleri çok mattır. Tespih böceği sıcak ve kuru havalarda yaşamayı sevmez. Evde ki nemli bölgeler deve kenar kuytu kısımlarda yaşar ve yuvalanır.

Ev ortamında mutfak, lavabo, su borusu kenarları, banyo, kapı ve pencere kenarlarında bulunur ve buralarda gezinirler. Tespih böceği besin olarak en çok bitkisel ürünler ile beslenir. Çok nadir olarak ta hayvansal ürünleri yerler. Tespih böceği genellikle evdeki saksı çiçeklerine zarar verir ve evde açıkta bırakılan sebze ve meyve yapraklarını yerler. Bu böcekler sebze ve meyve yapraklarını yediği zaman aynı zamanda bunların üzerine dışkılarını, yumurtalarını ve atıklarını bırakırlar. Bu atıklar ile insanlara birçok hastalık ve mikrop bulaşır. Tespih böcekleri yaşam alanı olarak sıcak ve nemli havaları daha çok sever. Bu böcekler kışın ve soğuk havalarda ağaç kovukları ve ya kabukları altında gizlenir.

Evlerde de kuytu bölgelerde, köşe bucaklar da, evlerin bodrum ve çatılarında saklanır. Tespih böcekleri insanları ve hayvanları ısırmaz beslenmesinde kesinlikle hiçbir canlıdan kan emmez. Tespih böceği ile mücadelede mutlaka yasal olan ilaçlama firmaları ile çalışmak gerekir. Tespih böceği ile mücadele asla ferdi olarak yapılmamalı. Çünkü yanlış yapılan bir ilaçlama uygulanması ile hem ilaçlamayı yapan kişiye ve hem de çevresine zarar verebilir. Tespih böceği ilaçlarken jel ve benzeri ilaçlar ile diğer tarım ilaçları kullanılmaz ve bunlar tespih böceğine etki etmez.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir