TEKTAŞIN TAŞ KESİMİ NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Tektaşta kullanılan taş cinsi pırlanta olarak bilinmektedir. Pırlanta ise hem dayanıklılığı hem de görselliği ile ilgi çekici ve güzel bir taş türüdür. Pek çok takıda kullanılmasının yanı sıra en çok kullanılan takı türü tektaşlardır. Bu nedenle tektaşlar pırlantaların vazgeçilmez malzemeleridir.tektaşta taş kesimi, tektaşın taş kesimi, tektaşlı ürünlerde taş kesimi

Tektaş alırken belli ölçütler takının fiyatlarına yansıtılmaktadır. Parlaklığı, rengi, kesimi, ağırlığı gibi ölçülerin fiyat değerini etkilediği tektaşlarda taş kesimi önemli bir ayrıntıdır. Taş kesimi ışığın yansıtabilmesi adına taşın doğru ve düzgün şekilde kesilmesidir. Eğer doğru şekilde kesilmemiş olan pırlantalar varsa ışık kırılması olacağı içi tektaş daha karanlık görünecektir. Bu da ilginin düşmesine ve alımın azalmasına yol açar.

Tektaş kesimi aynı zamanda taşın ağırlığını ölçmek için de önemli bir ayrıntıdır. Taşın yukardan görüntüsünde kullanılan kesim uzunlukları karat olarak hesaplanarak ağırlığını belirlemektedir. Bu da tektaşın fiyatlarına yansıtılan bir durumdur. Kısaca taş kesimi tektaşın değerini belirlemek için kullanılan en kesin ve net sonuçların alınabileceği bir yoldur. Bu da taşı değerinin ne kadar edeceğiniz hesaplamak için en kullanılan yöntem olduğunu göstermektedir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir