Tatlı Krizini Önlemenin Püf Noktaları Neler?

Birçoğumuzun ihtiyacı olan şeker ve şekerli yiyecekler, rahatlama ve mutluluk sağladıkları için sıklıkla tüketilmektedir. Bununla birlikte, kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için sağlığımız için çok zararlıdır. Basit bir karbonhidrat grubu olan şekerin aşırı tüketimi kan damarlarını ciddi şekilde yıpratır ve kalp hastalığı, karaciğer yağlanması, unutkanlık, kan şekeri düşüklüğü, kanser riski, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi birçok sağlık sorununa neden olabilir. Gün içinde ani şeker isteği karşısında kontrolsüz hareketler özellikle bel çevresinde yağlanmaya neden olabilir. Bu durumda sağlık sorunlarının yanı sıra aşırı kilo alımı da kaçınılmazdır.tatlı krizini önleme, tatlı krizi nasıl önlenir, tatlı krizini önleme yolları

Tatlı krizinin nedenleri nelerdir?

Yemek yeme alışkanlığı… Şekerli yiyecekleri düzenli olarak tükettikten sonra beyin bu tür yiyecekleri algılar ve hatırlar. Bir süre sonra kendisi de bu ürünlere can atmaya başlar. Zamanla bu durum yeme alışkanlığına dönüşür ve yemekten sonra tatlı bir şeyler yemesi gerekir.

Kan şekeri düzensizlikleri… Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerinde ani yükselmelere ve hızlı düşüşlere neden olur. Bu arada tatlı bir şeyler yeme hissi de hormonların dalgalanmasından kaynaklanır.

Fizyolojik nedenler… Belki de tatlı isteğinizin fizyolojik olabileceğini düşünmediniz. Ancak göbek yağında artış görüyorsanız metabolik problemleriniz olabileceğini hatırlatalım.

Psikolojik Nedenler… Şeker içeren besinler, serotonin hormon düzeylerinin yükselmesine neden olduğu için yenildiğinde mutlu hissetmenizi sağlar. Bu durumda, zihinsel olarak sıkıntılı olduğunuzda tatlı bir şeyler yemek isteyebilirsiniz. Bu sorunu önlemek için öncelikle sorunun nedenini belirlemelisiniz.

Tatlı krizinden nasıl kaçınılacağına dair ipuçları;

Açlık ve susuzluk kavramlarını anlayın. Gün boyunca yemeklerden önce ve sonra yeterince su içtiğinizden emin olun. Susuzluk hissi size bir şeyler atıştırdığı için tatlı yiyecekler yemek isteyebilirsiniz.

Kendinize yoğurt, meyve ve tarçın karışımı yapıp yemekten sonra tatlı yemek istediğinizde kullanabilirsiniz. Tatlı krizinizi en sağlıklı şekilde vücudunuza şeker eklemeden atlatabilirsiniz.

Tatlı konusunda kendinize koyduğunuz kurallar psikolojik olarak durumu harekete geçirir. Kısıtladığınız gıdalardan daha fazlasını yemek istediğinizi önceki deneyimlerinizde görmüş olmalısınız. Sadece yediklerinizin porsiyonlarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Uzun süredir tükettiğiniz yiyecekleri çiğnediğinizde, kendinizi şeker isteğini bastırırken bulabilirsiniz. Her lokmanın tadını çıkarmak için çiğnemek için zamana ihtiyacınız var.

Protein açısından zengin tavuk, yumurta, balık ve süt gibi doğal besinler yiyerek daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Bu sayede kan şekeriniz bir anda düşmeyecek ve tatlı isteğiniz azalacaktır.

Yemek yerken kan şekeri seviyenizi dengelemeye yardımcı olan karmaşık karbonhidratlara odaklanmanız gerekir. Sindirimi yavaş olduğu için glisemik indeksi düşük besinler tercih edilmelidir.

Araştırmalar, yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamanın sağlıksız yiyecekler yeme dürtüsünden kaçınmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu yöntemle tatlıya olan özleminizin bittiğini söyleyebilirsiniz.

Posa ve lif içeren yiyecekleri seçmelisiniz. Lifli besinler midede daha uzun süre kalabileceğinden bu, erken açlığı ve şeker yeme isteğini önleyecektir.

Yemeklerinize baharat ekleyin. Özellikle kan şekeri için oldukça etkili olan tarçını ekleyebileceğiniz her besinde değerlendirmelisiniz. Yatmadan önce 1 bardak tarçınlı süt içmek bile gece boyunca kan şekeri seviyenizi etkileyebilir.

Düzensiz uyku strese neden olduğu ve insülin hormonlarında artış olduğu için tatlı yeme isteği uyandırır. Ayrıca vücutta yağ depolanmasına ve kilo alımına neden olduğu için uyku düzeninizi de göz önünde bulundurmalısınız.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir