Tatlı Krizi İle Başa Çıkma Yolları

Tatlı krizine çözüm arayanlardan mısınız? Bir önceki yazımızda Neden Tatlı Krizleri Yaşarız? Sorumuzun cevaplarını bulduk. Bugün sizinle şeker yeme isteğiyle mücadele için ipuçlarımızı paylaşacağız.

Günlük olarak almamız gereken enerjiden çok fazla vazgeçmeyelim.

Günlük almamız gereken enerji miktarından çok daha az kalori tükettiğimizde, bir süre sonra vücut kontrolsüz yeme ve tatlı krizlerine girer.tatlı krizi ne demek, tatlı krizi ile başa çıkma, tatlı krizi ne zaman oluşur

Tarçın tüketin

Tarçın tüketiminin kan şekerini dengelediğini destekleyen araştırmalar var. Tansiyon problemimiz yoksa ve antikoagülan kullanamıyorsak suya veya yeşil çaya tarçın ekleyebiliriz. Ayrıca öğün aralarında tükettiğimiz meyvelerin üzerine tarçın serpebiliriz.

Magnezyum kaynaklarından besinler tüketebiliriz

Badem, fındık, yer fıstığı, ceviz, kabak çekirdeği, kuru baklagiller, kakao, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum oranı yüksek yiyecekler yemek de şeker isteğini azaltacaktır.

Bitter çikolata

Tatlılar için bir numaralı kurtarıcımız bitter çikolatadır. Dilerseniz tek başına tüketebilir, dilerseniz farklı tariflerle kullanabilirsiniz. Doğranmış meyveleri bitter çikolataya batırıp içine fındık ekleyerek harika bir alternatif oluşturabilirsiniz.

Fıstık veya fıstık ezmesi

Can sıkıntısından bir başka kurtarıcı da fındık veya fıstık ezmesidir. Özellikle sağlıklı bir alternatif, hurma veya muzla yaptığınız tarifler olabilir.

Meyveler

Kurutulmuş veya taze meyveler tatlı krizlerini kurtarmada öncü rol oynar. Meyve ile pişireceğimiz meyveli yoğurtları yulaf ezmesi ile birlikte kullanırsak bizim için iyi bir seçimdir.

Evde hazırlayacağımız tatlılar

Canımız tatlı çektiğinde ilk alternatif evde hazırladığımız ve bizi tatmin edecek tatlılardır. Bu bileşenler arasında sağlıklı bileşenler bulunur: yulaf, bal, fıstık ezmesi, kuru meyve. Bu malzemelerden hazırladığımız tatlılar bizim için iyi bir alternatif olacaktır.

İstediğiniz tatlıyı küçük porsiyonlarda yiyin

Elbette her tatlı krizi bu yöntemlerle geçirmek istemeyebiliriz. O zaman ne yaparız? İstenilen tatlıyı alıyoruz ama porsiyona dikkat ediyoruz.

Bugün birlikte şeker yeme sorununa çözüm arıyorduk. Umarız tatlı dişinize de bir çözüm bulabilmişizdir. Tatlı isteğinizin sebebini bir önceki yazımızda okuyabilirsiniz. Neden tatlı krizler yaşıyoruz sorusuna yanıt arıyorduk.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir