Tarihteki En Büyük Uçak Kazaları

Mevcut istatistiklere göre en güvenli ulaşım şekli havayollarıdır. Ne kadar güvenli olsa da kimi zaman ne yazık ki havayolu kazaları meydana gelebilmektedir. Havayolu kazaları az olsa da neticeleri oldukça korkutucu olabilmektedir. Çünkü çok fazla yolcu taşınmakla birlikte yaşama şansı da bir hayli düşük olmaktadır. Peki tarihteki en büyük uçak kazaları nedir?büyük uçak kazaları, tarihteki büyük uçak kazaları, yaşanmış büyük uçak kazaları

  1. Ukrayna Havayolları – 2006

TU-154 modeldeki uçak 3 bin metrede türbülansa uğradı. Türbülans uçakların en sık karşılaştığı durumlar arasında olsa da nadiren böyle tehlikeli olabilmektedir. Uçak kurtulmak için çabalayıp sinyaller gönderse de çabalar işe yaramamış ve kısa süre içerisinde düşmüştür. Kazada 170 kişi yaşamını yitirmiştir.

  1. Kore Havayolları – 1983

Kore Havayolları’na ait Boeing – 747 model uçak 1 Eylül 1983 tarihinde Alaska’dan Seul’a doğru hareket etmekteydi. Uçak izlemesi gereken rotadan 2 kez saparak yanlışlıkla Sovyet hava sahasına girmişti. Sovyet kuvvetleri ise bu uçağı ajan uçak olarak algılayarak düşürmüştür. Uçak vurulduktan sonra Japon Denizi’nin derin sularına gömülmüş ve kaza neticesinde 269 kişi yaşamını yitirmiştir.

  1. Amerikan Havayolları – 1979

Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago eyaletinden kalkan Amerikan Havayolları’na ait DC-10 modelindeki uçak kalkıştan hemen sonra gerekli teknik işlemleri yapmadığı ortaya çıkmıştır. Uçağın sol motorunun kopması sonucu kısa süre içerisinde yere çakılmış ve kaza sonucunda 273 kişi yaşamını yitirmiştir.

  1. Suudi Arabistan Havayolları – 1980

Suudi Arabistan Havayollarına ait Lockheed I-1011-200 modeli uçak Riyad’dan havalandıktan yaklaşık 6 dakika sonra havalimanına geri döndü. Çünkü uçağın kargo bölümünde bir yangın çıkmıştı. Uçak başarılı bir şekilde iniş yapsa da kısa süre içerisinde yangın büyüdü. Yangın kontrol altına alınamayıp uçakta bulunan tam 301 kişi yaşamını yitirdi.

  1. Hindistan Havayolları – 1985

Hindistan Havayolları’na ait Boeing 747-237B modeli uçak 23 Haziran 1985 tarihinde Toronto’dan kalkarak Delhi’ye doğru istikamet halindeyken teröristlerin yerleştirdiği bir bomba nedeniyle patlatıldı. Uçakta yer alan 329 kişi yaşamını yitirdi. Tarihin en büyük terör kaynaklı uçak kazalarından bir tanesi olarak bilinmektedir.  

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir