Sünnet Ne Kadar Gerekli?

Toplumumuz örf ve adetlerine oldukça bağlıdır. Bu sebepledir ki birçok bölgede halkın ortak değerli vardır ve bu ortak değerlere göre bazı şeyler yapılmaya devam edilir. Son dönemde oldukça tartışma konusu haline gelen ama aynı zamanda eski bir gelenek olan sünnet de işte bunlardan bir tanesidir. Sünnet konusunda halk ikiye ayrılmaktadır. Bir taraf sünneti savunurken diğer taraf sünnetin çocuğa zarar veren bir yönü olduğunu düşünmektedir. Peki; sünnet ne demektir ve nasıl yapılır?sünnet yapımı, sünnet gerekli mi, sünnet yapılmalı mı

Sünnet kısaca ele alacak olursak erkek üreme organı yani penisin baş kısmında bulunan bir miktar etin cerrahi operasyon ile alınması ve glans ismi verilen penis başının derinin dışına çıkarılmasına verilen isimdir. Dikiş atılarak veya dikiş atılmaksızın sünnet işlemi yapılabilmektedir.

Sünnet tıbbi açıdan bakıldığında doktorlar arasında dahi tartışmaya sebep olan bir durumdur. Doktorların bazıları gereksiz ise sünnet yapılmasının uygun olmadığını söylemektedir. Bunu savunan doktorlara göre eğer çocuğun penisinde bir sorun oluşmuyorsa sünnet derisi olarak isimlendirilen yapının penisten uzaklaştırılmasının cinsel anlamda sakatlığa sebep olduğunu savunmaktadır. Yani sünnet olmuş olan bir erkekte erken boşalma vb. gibi sorunlar daha sık yaşanabilmektedir fikri savunulmaktadır. Bunun tam tersini savunan doktorlar ise sağlık açısından sünnetin gerekli olduğunu savunmaktadır.

Bizim görüşümüze göre ise sünnet yapılıp yapılmaması konusu çocuğa bırakılmalıdır. Yetişkin sünneti denilen bir sünnet türü bulunmaktadır. Sünnet sadece çocukken yapılmaz, istenirse yetişkin kişilerde de sünnet işlemi yapılabilir. Ailelerin fazlalık olarak gördüğü penis derisini kestirmek istiyorsa çocuk en azından belirli bir yaşa geldiğinde kendisi karar vermeli ve buna göre işlem yapılmalıdır. Elbette sağlık açısından bir sıkıntı çıkarıyor ise bir an önce penis başını kapatan deri vücuttan cerrahi müdahale ile uzaklaştırılmalıdır.

Çocuğun psikolojisi açısından bakıldığında sünnetin hastane ortamında yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Eskiden düğünün ortasında çırıl çıplak yatırılan sünnet çocuğunun etrafına toplanılır ve sünnet yapılırken eş dost herkes çocuğun penisinin derisinin kesilmesini izlerdi. Bu çocukta travmatik bir durum yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenden dolayı hastane ortamında ve sadece gerektiği kadar kişinin yanında sünnet yapılmalıdır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir