Solucan Gübresi Nedir ve Nasıl Üretilir?

Her şeyde olduğu gibi tarımda da ne yazık ki modern hayatın tuzaklarına düşüldü ve tarımsal üretime kimyasal maddeler katılmaya başlandı. Sırf çiftçilerin eksikleri ürünleri biraz daha fazla ürün versin diye piyasaya sürülen kimyasal kaynaklı gübre ve ilaçlar yüzünden tarım arazileri zehirlendi. İlk başlarda verimi artıran kimyasal gübreler ne yazık ki şuanda temiz tarım alanlarını yok etmiş durumda. Çiftçilerimiz ektikleri ürünlerin verdiği hasattan pek memnun değil. Tüketici olarak bizlerin de memnun olmadığı şey gerçekten eski tadı meyve ve sebzelerde bulamıyor oluşumuz. Kimyasal kaynaklı gübreler verimi arttırmak isterken tat bozucu etki yaptılar. Ancak Kaliforniya eyaletinde yapılan bir melezleme çalışması sonucunda tarıma yeni bir can geldi. Yapılan melezleme solucan üzerineydi ve burada yapılan çalışma sonucunda kırmızı Kaliforniya solucanı adı verilen bir yeni tür solucan ortaya çıktı.Solucan gübresi nedir, solucan gübresi nasıl üretilir, solucan gübresi nasıl kullanılır

Melezleme sonucu ortaya çıkan bu solucanların dışkılarından elde edilen gübre tarımda kullanılmak üzere denenmeye başlandı ve olumlu sonuçlar beklenildiği gibi alındı. Melezlemenin iki farklı amacı vardı ilk amaç çok yararlı emzimler vb. bulunduran bir cins solucanın emzimlerinden faydalanmaydı. Diğer sebep ise obur bir cins olan ve birçok farklı koşula karşı dayanıklı olan solucanın oburluğu ile dayanıklılığından faydalanmaydı. Melezlenme sonucunda hem obur hem de dayanıklı bir solucan türü oluşmuştu. Oluşan bu solucan türünün dışkısının uygun koşullarda bekletilmesi ile elde edilen gübreye solucan gübresi denilmektedir.

Solucan gübresi üretmek aşırı basit bir iş olmamakla birlikte çok da zor değildir. Solucan gübresi üretmenin iki farklı yolu vardır. Bunlardan bir tanesi klasik usulde üretim diğeri ise ticari usulde üretimdir. Klasik usulde de olsa ticari usulde de olsa solucanlara mama olarak fermente edilmiş ve asitten arındırılmış büyükbaş hayvan gübresi mama olarak verilmektedir. İki üretim arasındaki tek fark birinde ısıl işlem denen işlemin yapılması diğerinde ise bu işlemin olmamasıdır. Detaylara burada değinmeyeceğiz.

Basitçe anlatacak olursak solucanlar için uygun bir yaşam alanı oluşturulur ve yemeleri için büyükbaş hayvan gübresi verilir. Solucanların dışkıları hazır olduğunda solucanlardan ayrılır ve bir süre dinlendirildikten sonra tarımda kullanılmak üzere satışa sunulur.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir