SEO’da Öne Çıkmanız İçin Bazı Tavsiyeler

  • Breadcrumb Navigasyon

Kitabın daha önceki bölümünde Breadcrumb ile ilgili bilgi vermiştik. Tekrar kısaca değinmek gerekirse breadcrumb bir navigasyon sistemidir ve SEO açısından sitede bulunması önemlidir.  Breadcrumb navigasyon eklemenin iki yolu vardır.

  • Kod ile siteye ekleme: breadcrumb navigasyon eklemek için aşağıdaki adımları takip edin.

Adım 1: FTP yazılımı ile sitenizin hostingine girin ve sitenizin temasının “singele.php” isimli dosyasını açın.

 Adım 2: “sing.php” dosyasının içindeki <?php if (have_posts()) : while (have_posts()) : the_post(); ?>  gibi yazılmış olan kodları bulun.  Bu kodların altına şu kodları yazın.seo yapma, seo ipuçları, site için işaretleme

<div class=”breadcrumb-siteninadi“>&nbsp; &nbsp; &nbsp; Şuradasınız:
<a title=”Anasayfa” href=”siteninadi.com”>Anasayfa</a> &gt; <?php the_category(‘,’) ?> &gt; <?php the_title(); ?></div>

“Siteninadi” yazan yere kendi sitenizin adını yazın ve ardından değişiklikleri kaydedin.

Adım3: İlk adımları uyguladıktan sonra sitenizin style.css dosyasında değişiklik yapmanız gerekmektedir. Unutmayın ki kullandığınız temada verilmiş olan isme göre style.css değil de default.css gibi farklı isimler ile de css dosyanız bulunabilir.

Adım 4: Açtığınız style.css dosyasının en altına gelip aşağıdaki kodu yapıştırın ve değişiklikleri kaydedin.

.breadcrumb-siteninadi {background-color:#f9f9f9;border:#e5e5e5 solid 2px;padding-bottom:5px;padding-top:5px;font-family:’Trebuchet MS’, ‘Helvetica Neue’, Arial, sans-serif;font-size:12px; line-height:1.8}

  • WP siteye eklenti ile ekleme: İstediğiniz herhangi bir breadcrumb navigasyon eklentisini indirin ve standart bir WP eklentisi kurar gibi sitenize ekleyin. Ardından kullandığınız breadcrumb eklentisi gerektiriyorsa sitenizin ilgili kısımlarına gereken kodları yapıştırın.

Hızlı açılır olma

SEO çalışması yapılan site ne kadar hızlı açılıyorsa o kadar iyidir. Bir sitenin yavaş çalışmasının bazı sebepleri vardır. Örneğin; bir sitede çok sayıda eklenti, java kodu, büyük boyutlu görseller kullanılıyorsa site yavaş açılacaktır. Bu sebeple SEO çalışması yapılan sitede olabildiğince az eklenti, java kodu ve büyük boyutlu görsel kullanılması gerekmektedir.

Bir sitenin hızlı açılması için büyük boyutlu bir resim yayınlanmak isteniyorsa bu resim farklı bir kaynağa (Dosya indirme sitelerine mesela) yüklenip daha küçük boyutlu ön gösterim resmi sitede yayınlanıp dosya indirme linki ile kullanıcıya sunulabilir. Java kodlarının kullanımı gereken düzeye indirilerek ve gereksiz eklenti kullanımından kaçınılarak da sitenin hızlı açılması sağlanabilir.

Bir site hızlı açılır olması arama motorları ve kullanıcılar açısından önemlidir. Kullanıcılar hızlı açılan sitelerde daha kolay ve daha hızlı gezindiğinden siteden hemen ayrılmaz, kendileri için gerekli gördükleri sayfaları ziyaret ederek sitede zaman geçirirler. Bu da arama motorlarının siteyi değerli olarak görmesini sağlar. Ayrıca hızlı bir sitenin arama motorları içinde önemi büyüktür. Siteyi ziyarete gelen arama motoru robotları sitenin hızlı açılması ile daha çabuk indexleme yapar ve daha kısa sürede daha fazla sayfayı gezerek verimli çalışmış olur. Google ve diğer arama motorlarının amacı kullanıcılara en hızlı ve en güvenilir bilgiyi sunan siteleri göstermek olduğundan kendi robotlarının hızlı gezdiği siteleri daha çok önemserler.

SEO çalışması yapılan sitenin mutlaka hızı ölçülmeli ve gerekiyorsa sorunlu noktalara müdahale edilerek sitenin daha hızlı çalışır duruma getirilmesi gerekmektedir. Bir sitenin hızını görüntülemek için Google webmaster araçlarından laboratuar sekmesinin altındaki site performansı bölümünden ve www.tools.pingdom.com sitesinden yararlanabilirsiniz. www.tools.pingdom sitesi ile bir sitenin yüklenen dosyalarını, yüklenen dosyalarının boyutlarını görebilirsiniz. Google webmaster araçlarının laboratuar sekmesinin altındaki site performansı kısmından ise Google’ın siteyi indexlerken kaydettiği sunucu hızını ve bu hızı etkileyen faktörleri görebilirsiniz. Bu alanda belirlenen yavaşlık sebepleri ve çözüm yollarını takip ederek sitenizi daha hızlı açılır hale getirerek SEO’da bir adım daha öne geçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Yahoo Yslow Firefox eklentisi ile de ziyaret ettiğiniz sitelerin anlık hız bilgisini görüntüleyebilirsiniz.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir