Sarımsağın Saça Faydası

  • Sarımsağın saça faydası bilhassa son yıllarda sanki yeniden keşfedildi ve sarımsaklı saç şampuanları, bakım maskeleri ve daha pek çok ürün piyasaya sunuldu. Aslında sarımsak pek çok farklı kültürde yüzyıllardır saç bakımı için kullanılmaktadır. Sarımsağın saça faydası saçları güçlendirmesi, doğal parlaklık kazandırması ve uçlarının kırılma oranını azaltması olarak sıralayabiliriz. Sarımsak yalnızca saça faydalı değil; doktorların ve bitki uzmanlarının sıkça dile getirdiği ‘sarımsak tüketin’ sözü boşa değildir. Kötü kolesterolü düşürmekten damar tıkanıklığına karşı korunmaya ve kalp sağlığından toksinlerin vücuttan atılmasına kadar pek çok faydası bulunmaktadır.sarımsak ile saç bakımı, saç bakım önerileri, sarımsak ile saç bakımı yapma
  • Allicin dışında sarımsağın saça faydaları içinde bulunan sülfür sayesinde saç tellerinin temel taşı olan keratini desteklemesinden geliyor. Sülfür aynı zamanda sedef hastalığı ile egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Saç derinizde bu tip hastalıklar varsa sarımsakla etkilerini azaltmanız mümkün oluyor.
  • E vitamini eksikliğinin saç dökülmesine yol açabildiği bilinen bir gerçektir. Sarımsak içinde bulunan selenyum besinler yoluyla alınmakta olan E vitamininin vücut tarafından emilimini arttırarak hücre yapısına zarar veren serbest radikallerle savaşmasını sağlanıyor. Selenyum aynı zamanda cilt elastikiyetini arttırmaya yarar.
  • Sarımsağın saça faydaları arasında zengin kalsiyum kaynağı olarak saç yapısını güçlendirme, C vitamini ile kolajen üretimini arttırmasını ve kırılmalara karşı koruması gerçekleştirir, bakır minerali ile saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olmasını, demir minerali ile saç sağlığının korunmasını sağlar.

Sarımsak Saçta Nasıl Kullanılıyor?

Birçok farklı markanın sarımsak içerikli şampuanlarını market ve ya eczanelerde bulmanız mümkündür. Eğer sarımsaklı şampuan bulamadıysanız sorun değil gündelik olarak kullandığınız şampuanın içine sarımsak suyu ve ya özü ekleyerek kendi şampuanınızı hazırlaya da bilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise sarımsağı direk olarak saç derinizde kullanmalısınız. 3-4 diş sarımsağı iyice ezerek saçlarınızın döküldüğü ya da zayıfladığı bölgelerde saç derinize sürün ve yaklaşık 1 saat kadar bekletiniz. Daha sonra aynı bölgeye zeytinyağı ile masaj yapın ve bone takarak ve ya havlu sararak bir gece bekletiniz. Sabah kalkınca saçınızı normal bir şampuanla yıkamalısınız. Sarımsağın cilde diğer faydaları saymakla bitmez, kullanın ve farkı yaşayın!

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir