Saçlarınızın sağlığı için stresten uzak durun!

Stresin beden ile ruh sağlığımıza verebileceği zararlar konusunda oldukça bilgiliye sahibiz. Ancak saç sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileri arasında oldukça şaşırtıcı. Stres durumunda tarağınızda daha fazla kopmuş saç teli görmüşsünüzdür. Veya saç derinizin daha kaşıntılı veya daha hassas olmaktadır.saç sağlığı, saç sağlığını koruma, saç sağlığı nasıl korunur

Hastalıkların olması;

Stres durumu oluşunca bağışıklık sisteminin baskılandığını bilinmektedir. Yaşanan bu karşılıklı bir döngü ile hastalıklar da vücudunuzu strese sokmaktadır. Siz hasta olduğunuz zaman saçlarınızın ihtiyacı olan besinler genellikle vücudun diğer bölgelerine yönlendirilir. Bunun sonucunda saçlarda incelir, saçkıran olabilir, kuru ve çok gergin saç derisi gibi saç sağlığı problemleri gözlenmektedir.

Yetersiz verimli olmayan uyku;

Uykusuzluk genel sağlığımız için oldukça zararlıdır. Aynı zamanda ise saçlarınızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar uykusuz ve huzursuz geçen gecelerin saç ve saç derisi problemlerine zemin hazırladığını belirtmektedir. Vücudunuzun yenilenip onarılması için gece boyunca zamana ihtiyaç duyar. Cildin yenilenmesi için de uyku hayati bir bileşendir. Kısacası sağlıklı saçlara sahip olabilmek istiyorsanız uykuya gereken önemi vermeniz kaçınılmaz bir durumdur.

Travmaların yaşanması;

Stres ile beyaz saç arasında bir bağlantı vardır. Stresli olaylardan kaynaklanan travma gibi saç ve saç derisi sağlığı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Araştırmalar sonucunda modern dünyanın beraberinde getirdiği stresli yaşam tarzı ve hızlı temposu nedeniyle gençler arasında erken beyazlayan saçlarda artış olduğunu göstermektedir.

Saç derisinin kaşıması;

Stresin sıklıkla görülen belirtisi saç derisinin gerilmesiyle kaşınmasıdır. Bu da çoğu zaman anksiyete ya da huzursuzluk hissinden kaynaklanır. Bu tür problemler saç foliküllerinde kalıcı hasara ve ya uzun vadede erken saç dökülmesine neden olur.

Yoğun iş temposu olması;

Sizleri çok fazla strese sokan işiniz daha rahat yaşam koşullarına sahip olmanızı sağlasa dahi, yoğun iş temposuyla bitkinlik hissi saçlarınızın parlaklığını ve sağlıklı halini kaybetmesine neden olur. Elbette ki, bunun asıl nedeni kötü beslenme ile genel sağlığın ihmal edilmesidir. Yine de tüm bunların saçınız üzerinde direkt olarak etki sahibi olduğunu unutmayın ve bu durumları göz önüne alarak özveride bulunmalısınız.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir