Saç Dökülmesini Önlemek

Günde 50-100 tel saç dökülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Normal saç döngüsü sırasında olan saç dökülmesini önlemek mümkün değilken. Stres, yetersiz saç bakımı, yaşlanma ya da kafa derisinde enfeksiyonlar önlenebilir saç dökülmesi nedenlerindendir. Saçların sağlıklı ve güçlü olması için saç bakımına önem verin.saç dökülmesi, saç dökülmesi tedavisi, saç dökülmesine etkili çözüm

Stresi Azaltın

Doğum, duygusal şok, veya travma, sevdiklerimizin kaybı, ani kilo kaybı, yüksek ateş veya uzun süreli psikolojik stres saç dökülmesine neden olabilir. Strese bağlı saç dökülmesini azaltmak için çeşitli gevşeme tekniklerini deneyebilirsiniz. Örneğin, bir stres faktörü ile karşılaşınca burundan derin nefes alın ve ağzınızdan yavaş yavaş verin. Ya da sizi rahatlatan diğer aktiviteleri de yapabilirsiniz. Stresinizi azaltarak hormon dengesini sağlayarak, strese bağlı saç dökülmesini de azaltabilirsiniz.

Uygun Saç Bakımı

Çeşitli saç bakım ürünleri ve saç uygulamaları, saç köklerini zayıflatır ve saç kırılması veya saç dökülmesine neden olur. Örneğin, saçlarınız ıslakken havlu veya tarak ile tarayın fırça kullanmayın. Uygun kullanılmayan saç kremleri de saçlarda kırılma veya dökülmelere neden olabilir. Ayrıca saç şekillendiricilerde saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılabilir. Saçlarınızın bakımında kullanacağınız ürünlerin seçiminde dikkatli olmak gerekmektedir.

İlaçlar

Saç dökülmesinde kullanılan ilaçlar minoksidil ve finasterid içeren ilaçlardır. Minoksidil tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç iken tesadüfen saç çıkarıcı etkisi saptanarak saç dökülme tedavisinde kullanıma başlamıştır. Finasterid de prostat büyümesinde kullanılan testosteron hormononun dihidro testosterona dönüştüren enzimi bloke ederek saç dökülmesinde etkilidir. Saçlarda gelişen mantar ya da bir deri hastalığı için doktorun önereceği kremler ile saç dökülmesi engellenebilir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir