Rinoplasti Hakkında Merak Edilenler

AMELİYATIN YAPILACAĞI YER
Estetik burun ameliyatı ayaktan hasta takibi yapılan bir cerrahi merkezde veya hastanede yapılabilir. Bu tip ameliyatların muayenehane ortamında yapılması uygun değildir ve yasal problemlere yol açacaktır. Rinoplasti ameliyatları için çoğu zaman hastanede yatış gerekmemektedir ve kendini iyi hisseden hastalar genellikle aynı gün taburcu edilmektedir.burun estetiği yapımı, burun estetiği ameliyatı, burun estetği ameliyatı teknikleri

VERİLECEK ANESTEZİ TÜRÜ
Estetik burun ameliyatında uygulanacak anestezinin türü, yapılacak ameliyatın büyüklüğüne göre değişmektedir. Özellikle tip rinoplasti olarak isimlendirilen sadece burun ucu kaldırma ve asma işlemleri lokal anestezi ile yapılırken; septoplasti, septorinoplasti gibi görece karışık işlemler ancak genel anestezi altında yapılmaktadır. Lokal anestezide genellikle sedasyon uygulanır, burun ve çevresindeki alan uyuşturulur ve ameliyat süresince kişi uyanık kalır. Burada yapılan sedasyon kişiyi kısmi uyku haline sokmakta ve korku hissini önlemektedir. Genel anestezide ise ameliyat boyunca kişi uyutulmakta ve hiçbir şey hissetmemektedir.

AMELİYATINIZ
Estetik burun ameliyatı genellikle bir ya da iki saat sürmektedir. Rinoplasti  işlemi burundaki deformitelere bağlı olarak kapalı ya da açık olarak yapılmaktadır. Günümüzde birçok cerrah açık tekniği tercih etmektedir. Kişisel olarak, burun ucu düzgün olan ve çok geniş olmayan hastalarda kapalı rinoplasti yöntemini tercih etmekteyim. Daha önce ameliyat olmuş ya da burunda çok fazla düzeltme gerektiren zor vakalarda ise açık tekniği tercih ediyorum. Açık teknikte burun deliklerini birbirinden ayıran, kolumella denilen yapı kesilerek burun cildi kaldırılmaktadır. Ameliyatta kemik törpülenmesi, septoplasti, kıkırdak koyma ve yeniden şekillendirme, tip plasti (burun ucuna şekli verme ) gibi işlemler yapılmaktadır. Burun orta direğini (septum) sabitleştirmek için burun içine genelllikle tamponlar konulmaktadır. Bazen tampon koymadan septum dikişler ile örülerek ameliyat yapılmaktadır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir