Renk Psikolojisi ve Algıya Etkisi

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi; Bir reklam kampanyasında veya kullanım kolaylığı sağlamada tasarım ve dolayısıyla renkler büyük önem taşır. İnsanlar gibi, insanı etkileyen renk psikolojisi dediğimiz bir kavram var. Kurumsal markalara bakıldığında her markanın kendi rengi ve logosu vardır. Logolar, markaların kurumsal kimliği olup, markaları akılda kalıcı kılan ve marka ile özdeşleştiren görsel araçlardır.renk psikolojisi, renkler ve psikoloji, renkler psikolojiye nasıl etki sağlar

Biz farkında olmasak da renkler bilinçaltımızı etkiler ve bazı mesajlar iletir. Bu mesajlar aracılığıyla marka bilinirliği yaratıyoruz. Bu algı, bir markaya yönelik tercihlerimizi, o marka hakkındaki düşüncelerimizi ve onu nasıl konumlandırdığımızı belirler. Bu nedenle markaların kullanacağı logo ve renkler, firmanın vizyonunu ve tüketici üzerinde yaratmak istedikleri etkiyi yansıtmalıdır. Tabii ki, renkler tek başlarına her zaman önemli olmayabilir, daha bütünsel olarak kullanıldıklarında anlam kazanırlar.

Her renk farklı efektler yaratır. Bazı renkler soğuk, bazıları sıcak olarak kabul edilir. Bazı renkler heyecan ve enerji uyandırırken, bazı renkler ciddiyet ve ciddiyet uyandırır. Şimdi renklerin insanları nasıl etkilediğini görelim:

Beyaz: saflığı, saflığı ve istikrarı temsil eder. (Bu nedenle kozmetik ve temizlik ürünlerinde beyaz sıklıkla kullanılır.)

Siyah: Gücü, tutkuyu ve çoğu ülkede yası temsil eder. Dikkat konsantrasyonunu arttırır.

Mavi: kan akışını yavaşlatır. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sonsuzluğu ve özgürlüğü kişileştirir. (Soğuk bir renk olduğu için soğuk içecek markalarının tercih ettiği renklerden biridir. Pepsi gibi)

Yeşil: Doğanın ve dünyanın rengidir. Aynı zamanda bir güven duygusu uyandırır. (Teneke kutular genellikle yeşil kullanır. Garanti, TEB gibi..). Olumsuz bir etki olarak aşırı gevşeme sonucu ilgisizlik, yorgunluk ve tembelliğe neden olabilir.

Kırmızı: Canlılığın ve dinamizmin rengidir. Lezzetli. Bu, çeviklik, azim ve kararlılık anlamına gelir. (Coca-Cola kırmızı ile gösterilen markalardan biridir. Kırmızı, iştah açıcı etkisi olduğu için çoğu gıda markasının ambalajında   ve logolarında kullanılmaktadır.)

Sarı: Bu en parlak ve en parlak renktir. Işığın, neşenin, üretkenliğin ve verimliliğin rengidir. İnsanlara neşe ve coşku verir. Bu ilham verici. Bu bilgi ve bilgelik demektir. Mutfak için mükemmel. Sarı, genellikle anaokullarında ve oyun alanlarında kullanılır.

Mor: Asaletin, lüksün, burjuvazinin ve prestijin rengidir. Melankolik bir etkiye sahiptir. İnsanlarda korku ve üzüntüye neden olabilen, özellikle koyu renklerde bilinçaltını etkileyen mor, deprosise yakın kişilerin en çok sevdiği renklerden biridir.

Pembe: Kadınların duygularının rengidir. Uyku, rahatlık ve sağlıklı olmak demektir. Çalışma alanlarında tercih edilen renk değildir.

Turuncu: Dışa dönüklüğü ve neşeyi temsil eder. Kırmızı kadar güçlü olmasa da sıcak ve enerji verici bir renktir. Ancak yoğun bir turuncu rengin kullanıldığı bir ortamın, insanların sosyalleşme dürtülerini harekete geçirdiği için sinir sistemini olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Lacivert: Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği temsil eder. (Çoğu kurumsal ve büyük şirket logolarında lacivert kullanır)

Kahverengi: Toprağın ve doğallığın rengidir. Kahverengi bir ortamda uzun süre oturmak imkansızdır. Kahverengi, hareketliliği arttırdığı için fast food restoranlarında kullanılır.

Gri: alçakgönüllülüğü ve duruşu, hareketsizliği ifade eder. Diplomatik ve zorlu ortamlarda bir denge unsuru ve arabulucu olarak kullanılabilir. Kullanıldığı ortamda iç karartıcı bir hava oluşturabildiği için pek sevilmeyen bir renktir. Tamamlayıcı renk olarak kullanmak daha doğrudur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanların satın alma kararlarında renklerin algı üzerindeki etkisi önemlidir. Renklerin psikolojik etkisi, tüketicileri etkilemeyi ve bir markaya dikkat çekmeyi mümkün kılar. Çekici ve etkileyici renk tonları kullanan firmalar daha başarılıdır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir