Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahim ağzı kanseri, kadınlarda en yaygın 5 kanser türünden biridir ve her yıl yaklaşık 500.000 kişiyi etkiler. Rahim ağzı kanseri, rahim ağzı adı verilen rahim ağzında gelişen bir kanser türüdür. Rahim ağzının yüzeyini oluşturan hücre tabakası anormal hücrelere dönüştüğünde, kanser öncüleri (CIN’ler) olarak adlandırılabilecek hücreler ortaya çıkar. Kanser öncülleri erken bulunup tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine dönüşebilirler. Bu değişiklikten sorumlu ana faktör, “HPV” olarak bilinen insan papilloma virüsüdür. HPV, genital siğillere neden olan virüs olarak da bilinir. Bu virüs cinsel yolla bulaşıyor.rahim ağzı kanseri, rahim ağzı kanseri teşhisi, rahim ağzı kanseri tedavisi

Rahim ağzı kanseri belirtileri

Erken rahim ağzı kanseri herhangi bir belirti göstermeyebilir. Ancak vajinal kanama, vajinada dolgunluk veya kitle hissi, vajinal akıntı ve ağrılı cinsel ilişki sık görülen semptomlardır. Hoş olmayan bir kokuya sahip damlacık benzeri bir akıntı ile cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama olabilir. Tümör yukarı doğru endometriyal boşluğa (rahim içi boşluk), aşağı doğru vajinaya ve yanal olarak pelvik duvara yayılabilir. Mesane ve rektumu doğrudan etkileyebilir. Bu yayılmaya bağlı olarak kabızlık, kanlı idrar, vajinal idrar veya dışkı, üretra büyümesi veya böbrek büyümesi meydana gelebilir.

Ayrıca pelvik duvarın aşırı büyümesine bağlı olarak bacaklarda ağrı, sırt ve kasıkta şiddetli ağrılar olabilir, ödem de oluşabilir. Uzak organlara metastaz, pelvik lenf düğümleri dışındaki lezyonlar, karaciğer, akciğer ve kemiklere yayılım şeklinde olabilir. Rahim ağzı kanseri genellikle orta yaş ve üzeri kadınlarda ortaya çıksa da her yaşta ortaya çıkabilir.

Rahim ağzı kanseri için risk faktörleri

Rahim ağzındaki hücresel değişikliklerin en yaygın nedeni HPV enfeksiyonudur. HPV virüsü, cinsel ilişkiden sonra serviks hücrelerinin içine yerleşir. Kadınların yüzde 50-80’i hayatlarının bir noktasında HPV enfeksiyonu yaşayabilir. Bağışıklık sistemimizin onlardan 12-18 ay içinde kurtulma şansı yüzde 90’dır. HPV enfeksiyonu, rahim ağzı kanseri geliştireceğiniz anlamına gelmez. HPV enfeksiyonlarının kanserojen türleri, serviks hücrelerinde genetik değişikliklere neden olabilir ve kanserojen değişikliklere yol açabilir. Bu dönem yaklaşık 10-15 yıl sürer. Böylece takip ve tarama teknikleri ile doktorlar kanseri kansere dönüşmeden önce tespit edip önleyebilirler.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir