Pire İnsanda Yaşar Mı?

Pirelerin çoğunlukla sokakta yaşayan kedi ve köpeklerde olan bit benzeri canlılar olduğu düşünülür. Tek zararı kedi ve köpeklerin kaşınmasına neden olduğu düşünülen pireler, tarih boyunca milyonlarca insanın doğrudan ve dolaylı yoldan etkilendiği salgın hastalıklarda başrol oynamış, bir o kadar insanın da hayata veda etmesinin sebebi olmuştur. Pire ilaçlama yöntemlerinin gelişmediği geçmiş yüzyıllarda Avrupa’da nüfusun ciddi bir oranda azalmasına neden olan veba salgınının fareler üzerinden bulaştığı düşünülse de, farelere de bu hastalık virüsünü bulaştıran canlılar pirelerdir. Sadece fareler gibi dış ortamda yaşayan canlılara musallat olmayan bu böcekler, pire ilaçlaması yapılmaması halinde insanda da yaşayabilmektedir. Zira bilinen 1.600’den fazla türü olan pirelerin insanda yaşayan türleri de bulunmakta ve bu nedenle de İnsan Piresi olarak isimlendirilmektedir.pire ilaçlama, pire yaşam alanı, pire nerelerde yaşar

Pire ilaçlamanın önemi, pirelerin her canlı üzerinde bulunması ve insanoğlunun etkileşim içinde olduğu tüm canlıların hastalık bulaşmasına neden olmasıdır. Yaşadığı ortama veya üzerinde “kanını emerek” beslendiği canlıya göre isimlendirilirler: İnsan Piresi, Kedi, Piresi, Su Piresi, Köpek Piresi gibi… Pireler birçok farklı türle dünya coğrafyasının neredeyse tamamında yaşarlar. “Tüm memelilerin” ortak sorunu olan pireler ayrıca aralarında kümes hayvanlarının da bulunduğu kuşların da yaşamına ortak olmaktadır. Bir metre kadar yüksekliğe sıçrayabilen ve zıplama alanında dünya rekoru sahibi böcekler, boyutlarının yüzlerce katı mesafeleri tek bir sıçrayışla geçebilirler. Sıcak ortamları sevdikleri ve sıcaktayken aktif hale geçtikleri için sıcak kanlı canlıların vücutlarına yerleşmektedirler.Pire ilaçlama ile önlem alınmaması halinde, yerleştiği canlının üzerinde 2 yıldan uzun süre yaşayabilen pire türleri bulunmaktadır. Bu 2 yıl süre içinde herhangi bir pire ilaçlama işlemi yapılmaması halinde çoğalacaklarından sorun kısır bir dönüye girebilir ve ölümcül salgınların baş göstermesine sebep olabilir.

Pire ilaçlama konusunda uzmanlaşan profesyonellerle çalışılmaması halinde çok hızlı üreyebilir ve insanlar ciddi baş edilmesi zor sorunlara dönüşebilirler. İnsanların derilerine tutunarak ve kanlarını emerek beslenen pireler, virüsler gibi zararlı mikropların da kana geçişini çok kolay hale getirmektedir. Fark edildiklerinde yapılacak en doğru hareket, Sağlık Bakanlığı ruhsatı ile çalışan bir pire ilaçlama firmasıyla iletişime geçmektir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir