Pelviste Gevşeme Sorunları (Bölüm 2/2)

İdrar kaçırmanın diğer bir nedeni de mesane dengesizliği veya hiperraktif mesane denilen hastalıktır. Burada idrar kesesinin sinir sistemi zarar görmüştür. Şeker hastalığı kaza ve travmalar buna neden olabilir. Bazen de sinir sistemi, nedenini bilmiyoruz, mesaneyi aşırı derecede fazla çalıştırır ve en ufak bir uyarıda idrarı dışarı attırır bu özür için tedavi ağızdan bu sinir sistemini yavaşlatacak ilaç vermektir. Ameliyata luzum yoktur.pelvis gevşemesi, pelvis gevşeme belirtileri, pelvis gevşemesi sonrası yaşanan sorunlar

Üçüncü bir idrar tutamamazlığı nedeni mesane veya uretra ( mesaneden dışarıya gelen tüp ) ile vajen arasında ya doğuştan veya doğum esnasında yırtılma yahut bir kaza sonucu oluşan delinmedir. İdrar hasta zorlarsa da zorlanmasa da kendiliğinden dışarı akar. Tedavi ameliyat ile bu deliğin kapatılmasıdır.

Rektosel, Enterosel ve Uterus prolapsı ( makat, barsak ve rahim sarkması )

Bu düşmeler de yine pelvis adale ve lif suport dokularının zayıf olması ve genellikle doğum etkisi ile gevşemesidir.

Rektoselde kadın vajenden devamlı bir ağırlık hisseder, büyük abdeste çıkış tam değildir. Çoğu defa iki parmak ile vajenden rektuma basarak dışkı çıkışı tamamlanır.

Esteroselden barsağın vajene sarkması bir araz vermeyebilir, genellikle doktor bunu muayede bulur. Tanısı zor olduğundan hasta ayakta hem vajenden ve hem de makattan muayane edilmelidir. Aksi halde doktor teşhiste yanılabilir. Çok defa diğer sarkmalarla özellikle uterus düşmesi ile görüldüğünden onların ameliyatı yapılırken enterosel de onarılır.

Uterus ( rahim ) sarkmasından vajende yine devamlı bir ağırlık vardır ve kadın kendini yıkarken hazneden bir şeyin dışarı çıkmakta olduğunun farkına varır. Cinsel ilişki rahatsızlık verebilir. Bu durum uterus düşmesinin en ileri derecesidir. Birinci derecede uterus vajene biraz inmiştir. Bu pek çok kadında özellikle doğum yapmış olanlarda sık görülür. Ameliyatı gerektirmez. Ikinci derecede prolapsusta rahim boynu vajenin ağzına kadar gelmiştir ama dışarı çıkamaz. Üçüncü derece yukarıda tarif ettiğimiz üzere rahim boynu vajenin dışına çıkmaktadır.

Bu incelikleri sıralamanın nedeni pekçok kadında bu gevşeme bulunduğundan doktorun sizde mesane veya rektum yahut rahim düşüyor demesi ameliyata luzum var manasını taşımamalıdır. O doktor ameliyat derse gidin başka bir doktorun fikrini alın. Araz varsa ameliyat gerekebilir.

Çoğu vakada hem mesane, hem rektum ve hem de ileri derecesarkabileceğinden her üçünü onarımı gerekecektir. Bu ise uzun süren ve bazı tehlikler taşıyan bir ameliyattır. Bir defa çok kan damarlı ortamda çalışılır ve bu damarlar da sarkma nedeniyle bilhassa dolgundurlar. Kanaması fazla olabilir. İkinci rahim mesane ve rektuma bitişiktir. Ameliyatta kazaen idrar kesesi, üreterler ( böbreten mesaneye gelen idrar tüpleri ) rektum denilebilir. Bu durumda ya mesaneden devamlı olarak vajene idrar akacaktır veya vajene devamlı dışkı sızacaktır. Tabii her ikisinin de sonradan ameliyat ile düzeltilmesi gerekecektir.

Bütün bunlar ne demektir ? Böylece bir ameliyat ihtiyacınız varsa gidip bu çeşit ameliyatı en çok yapan bir uzmanı bulacaksınız ve ameliyatı ona yaptıracaksınız.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir