Pelviste Gevşeme Sorunları (Bölüm 1/2)

Karnın alt kısmında yani pelviste bulunan iç cinsel organların, barsakların ve idrar kesesinin aşağı sarkmaması pelvis suportu dediğimiz kaslar ve lifli dokular sayesindedir. Bunlar bu organları aşağıdan destekler. Yapılan doğumlar sonucu bu dokular gevşer ve rahim, idrar kesesi ve rektum ve barsak tek olarak veya beraberce aşağı sarkarlar. Doğuştan bu destek sistem bazı kadınlarda zayıf olur. O nedenle tek bir çocuk doğurmuştur bir kadında bu sarkma görülür de beş çocuk doğurmuş kadında böyle bir düşme bulunmayabilir. Ender olarak hiç doğum yapmamış yaşlı bir kadında bile bu sarkmaya rastlanabilir.pelvis gevşemesi, pelvis gevşeme belirtileri, pelvis gevşemesi sonrası yaşanan sorunlar

İdrar Kesesi sarkması ( sistosel – cystocele )

Bu durumda hasta kendini yıkarken hazneden bir şeyin eline geldiğini farkeder. Bu hastalığın arazlarından biri idrar tutamazlığıdır. Fakat idrar kaçırma başka nedenlerle de olur. Bu nedenlerden çoğu ameliyat değil, ilaç tedavisi ile fayda görür. Sizde mesane sarkma var diye ameliyat yapılır idrar kaçırmanıza bir fayda olmazsa masrafa, çekilen acıya yazıktır ve doktora utanç, hastaya kızgınlık verir. O halde ne gerekir : idrar tutamamazlığın hakiki nedeni bie uzman tarafından tespit edilmelidir. Hatta ameliyata karar vermeden evvel diğer bir uzmandan da fakir alın.

İdrarınızı tutmaya idrar yolları iltihabında da olur. Bu iltihap antibiyotikle tedavi edilince tutamamazlık da geçer.

İdrar kaçırmanın nedenini bulunması doktorun muayenehanede muayenesi ile başlar. Sizin vereceğiniz geçmişteki hikaye önem taşır : Evvelki hastalıklar ve ameliyatlar, doğum komplikasyonları ve sinir sistemi hastalıkları belirtilir. İdrar kaçrma nasıl oluyor ? Yalnız öksürünce veya gülünce yahut aksırınca mı oluyor, yoksa kendi kendine akıyor mu ? bunlar sorular . Ondan sonra idrar kesesinin içine aletle girilip ( skop, muayenehanede kolayca yapılabilir ) müzmin bir iltihap veya bir ur yahut da bir anomail var mı ona bakılır. Bunlardan sonra idrar kaçırma ilaçla mı yoksa ameliyat ile mi tedavi edilecek ona karar verilir.

İdrar tutamamazlığına idrar kesesi sarması neden oluyorsa tedavi ameliyat ile olur. Bu cerrahi tedavi vajen ile de yapılabilir veya karından girerek se mesane yukarı kaldırılabilir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir