Özel Direksiyon Dersinin Etkileri

Araba kullanmayı öğretmek herkesin yapabileceği bir iş olmadığı gibi, her araba kullanan kimsenin yapabileceği bir iş de değildir. Çünkü o kimseler sadece araba kullanmayı bilirler. Lakin araba nasıl kullanılır diye anlatmayı pek bilemeyebilirler ve kişiyi bir seferde anlamaya zorlarlar genel olarak. Sabırları pek olmayabilir. Bu yüzden söylediklerini anında anlamanızı ve hemen uygulamaya geçmenizi beklerler sizden. Oysaki anlatılanları anlamış olsanız dahi, araba sürme konusunda hız kazanmanız için pratiğinizin artması gerekecektir. Çünkü pratiğe dökülmeyen her şey, sadece teoride kalmakta ve ilerleme kaydetme konusunda eksik kalmaktadır her zaman. Bunu başarmanın en iyi yolu, alanında uzman kimselerden özel direksiyon dersi almaktır.özel direksiyon dersi, özel direksiyon eğitimi, sürücü kursu eğitimi

Direksiyon Geliştirme ve Faydaları

Direksiyon geliştirmenin ne olduğuna baktığımız zaman karşımıza, ehliyetini almış kimselerin trafik tecrübeleri yeterli olmadığı durumlarda hazırlanan ve danışmanlık yapılacak bu kimselerin durumuna göre oluşturulmuş programlar bütünü çıkmaktadır. Direksiyon geliştirme dersi ile bir kimse başkalarının can güvenliği için doğru bir şekilde araç kullanma, araç hakkında doğru bilgilere sahip olma, araç kullanma davranış şeklini, hatasız ve başkalarının hatasını engelleyebilen sürücü olmak temel alınmaktadır. Ayrıca trafikte kusursuz ve hoşgörülü bir şekilde araç kullanma, trafik kurallarını ve ileri derece sürücü tekniklerini öğrenme vb. konularda donanımlı hale gelebilmektedir. Bu gibi yetkinliklere özel direksiyon dersi ile sahip olacak bir kimse, sürücü olarak da oldukça donanımlı hale gelecektir.

Adım Adım Direksiyon Dersi

Direksiyon geliştirme programı kapsamında ilk gün trafiğin nispeten az olduğu yerlerde çalışma yapılır. Bu çalışma kapsamında kalkış, duruş, sağa-sola dönüş kuralları, direksiyon tutuş ve vites değiştirmeler, rampada araç kaldırma teknikleri öğretilmektedir. Sonraki bu bir önceki gün yapılan her şeyin kısa bir tekrarı yapılmakta ve kalınan yerden devam edilmektedir. Bu kapsamda da trafiğin daha yoğun olduğu yerler özenle seçilmekte ve direksiyon geliştirme programına burada devam edilmektedir. Direksiyon hâkimiyeti, şerit takibi, araç solama kuralları, şerit değiştirme, dönel kavşaklar, trafik kurallarına uyma gibi konular anlatılmakta ve uygulanmaktadır. Bir sonraki gün ise dur-kalk çalışmaları, araç takibi, şerit değiştirme, dönüş kuralları, trafik işaretleri öğretilmekte ve uygulanmaktadır. Daha sonraki günlerde direksiyon hâkimiyetinin iyice geliştirilmesi için meyilli, yokuşlu, inişli, dar ve keskin virajlı yollarda araç kullanmaya önem verilmekte ve bu paralelde devam eden özel direksiyon dersi ile bir sürücünün araç kullanma konusunda her türlü yetkinliğe sahip olması sağlanmaktadır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir