Online İş Görüşmelerinde Dikkat Edilecek 5 Önemli Detay

Online iş görüşmeleri özellikle pandemi dönemi ile birlikte yaygın hale gelen ve kalıcı olması da muhtemel olan işe alım yöntemlerinden biri olmuştur. Online iş görüşmeleri işe alımın ilk basamağı olduğundan adaylar için bir hayli önemlidir. Peki bu görüşmelerde iyi bir izlenim bırakmak için neler yapılmalıdır?

  1. Sakin ve Özgür Bir Ortam

Online iş görüşmesi esnasında ortam oldukça önemlidir. Görüşme yapacağınız odanın rahat, sessiz ve size özel bir ortam olması önemlidir. Sizin dikkatinizi dağıtacak, gürültülü bir ortam hem görüşmeye olan konstrasyonunuzu etkileyecek hem de insan kaynakları yetkilisinin gözünde olumsuz bir imaj bırakmış olacaksınız. Bu nedenle görüşmeyi olumsuz şekilde etkileyebilecek her şeyden arındırılmış bir ortamda görüşmeyi gerçekleştirilmelisiniz.on iş görüşmesi, online iş görüşmesinde önemli olanlar, iş görüşmesinde nelere dikkat edilmeli

  1. Özenli Kıyafet Seçimi

İş görüşmesi online olsa da netice itibariyle bir iş görüşmesidir ve tıpkı yüz yüze görüşme gerçekleştirilecekmiş gibi özenli şekilde giyinmek gerekir. Evde dahi olsanız mutlaka gömlek, ceket gibi resmiyet kazandıracak parçalar giyinmelisiniz. Bu insan kaynakları yetkilisinin gözünde de olumlu bir izlenim oluşturmanıza yarayacaktır.

  1. Görüşmeye Dair Önceden Bilgi Almak

Online iş görüşmelerinin birçok çeşidi vardır. Öncelikle iş görüşmesine ilk daveti aldığınızda muhatabınız olan yetkiliye görüşme dair bilgiler almayı unutmamalısınız. Görüşme; soruların kaydedildiği video görüşmesi, yalnızca sesli görüşme ya da yalnızca görüntülü görüşme olabilir. Önceden bilgi sahibi olarak görüşmeye girmeniz daha hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

  1. Ekipman Kontrolü

Online iş görüşmesine katılmadan önce görüşmenin gerçekleştirileceği cihazın ve ekipmanların kontrol edilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Mülakat başladığında kameranın, mikrofonun çalışmadığınız görmeniz oldukça olumsuz bir netice yaratacaktır. Bu nedenle görüşme başlamadan önce kendiniz bir toplantı organize ederek ekipmanları test edebilirsiniz.

  1. İstekli ve Enerjik Olmak

İş görüşmeleri ne kadar rahat geçerse geçsin yine de her zaman az da olsa stres olacaktır. Bu stresi iyi yönetmek, saklamak, istekli ve enerjik görünmek oldukça önemlidir. İnsan kaynakları yetkilisi ile konuşurken canlı şekilde konuşmak, sorular ne kadar çok ya da anlamsız olsa da bunlara istekle cevap veriyor olmak son derece önemlidir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir