NOS Nedir, Yararları ve Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda günümüzdeki araç modifiyelerinin vazgeçilmez unsuru olan NOS adı verilen sistemin ne olduğundan bahsedeceğiz. NOS, Nitrous Oxyde System kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe olarak nitro oksit sistemi anlamına gelmektedir.nos sistemi, nos sistemi nedir, nos sistemi uygulaması

Yazımıza geçmeden önce bu ve benzeir sistemlerin kesinlikle uzman gözetiminde ve işin ehli kimseler tarafından yapılması gerektiğini ve kullanılırken de mutlaka dikkatli olunması gerektiğini belirtelim.

Bilindiği üzere sıradan motorlu araçların çalışma prensibi, yakıtların motor pistonlarının içerisine gelerek burada yanması (patlaması) ve enerji açığa çıkarmasıdır. Patlama ile meydana gelen bu enerji pistonları hareket ettirir ve dönen pistonlar da aracı harekete geçirir. NOS sisteminin mantığı da bu patlamaları ani ve çok yüksek şekilde arttırmak şeklindedir.

NOS sistemi içerisindeki nitro oksit gazı sıkıştırılmış bir şekilde durur. Bu gaz istenildiği anda motor içerisindeki pistonların yanma odasına gönderilir ve bu odada yakıtla birleşerek müthiş bir patlama gücü ortaya çıkartır. NOS sisteminin ana çalışma mantığı bu şekildedir.

Araç içerisindeki birçok sistem; örneğin turbo sistemi, common rail sistemi vb. sistemler sürücüden bağımsız bir şekilde belirli kontrol mekanizmaları aracılığıyla çalışırlar. Örneğin common rail sistemi aracın hızını, gaz pedalına yüklenme şeklini vb. bir çok faktörü göz önüne alarak pistonlara ne kadar yakıt gönderilmesi gerektiğini hesaplar ve o yönde hareket eder. Ancak NOS sisteminde sürücü istediği an motora nitro oksit gönderebilir.

NOS sisteminin pistonlarda patlama etkisini de açıklayalım. Nitro oksit gazı aslen patlayıcı değildir. Sıkıştırılmış halde tüplerde sıvı şekilde depolanan nitro oksit gazı bir anda pistonların yanma odalarına gönderildiğinde bir anda hacmi artar, gaz haline döner ve kendisini oluşturan azot ile oksijen moleküllerine kadar ayrışır. Gaz haline geçerken motorun sıcaklığını bir nebze olsun düşürür. Bu sıcaklığı düşürme etkisi de performans arttırıcı etki yapar ancak nitro oksitin asıl faydası nitro oksitten ayrılan oksijenin, yakıtı bir anda ve daha güçlü bir şekilde yakması daha doğrusu patlatması ile olur.

NOS Sistemi Nasıl Takılır?

NOS sisteminin takılması oldukça kolaydır. Aracın herhangi bir yerine NOS tüpleri yerleştirilir ve NOS sistemini harekete geçirecek olan mekanizma da sürücünün rahatça erişebileceği bir yere konulur.

NOS Takılmasının Zararı Var mıdır?

NOS sistemi bahsettiğimiz gibi çok güçlü bir patlama etkisi oluşturur ancak motorlar bu patlamayı kaldırabilecek kapasitededirler. Önemli olan kısım şudur ki; motor çok kısa bir sürede yüksek devirlere çıkmaktadır. Bu da motorun ömrünü kısaltacaktır. Kısacası motorun çok kısa bir sürede yıpranacağı açıktır.

Bu söylediklerimizin sadece motor aksamı için olduğunu da söyleyelim. Çünkü motor aksamı patlamayı ve bir anda yükselen devir sayısını kaldırabilecek güçte olabilir ancak kesinlikle aracın geri kalan kısımlarının da bu hızlanma olayını kaldırabilecek güçte olup olmadıkları test edilmelidir.

NOS Sisteminin Araca Verdiği Performans Artışı Ne Kadardır?

Araçtan araca değişse de ortalama olarak 1400 cc’lik bir motora yaklaşık olarak 60 beygirlik güç katar. Motor hacmi arttıkça NOS sisteminin katkısı da artar. Örnek olarak 3000 cc’lik bir motora yaklaşık olarak 140 beygirlik bir performans artışı sağlar. Kısaca NOS sistemi fiyatına göre en çok performans artışı sağlayan modifiye sistemidir. Ancak yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu ve benzeri sistemler kesinlikle işin uzmanları tarafından kontrol edilerek ve mutlaka aracın her aksamı test edilerek takılmalıdır. Aksi halde istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir