Neden SSD Kullanılmalı?

SSD kullanmanın birkaç nedeni vardır. Birincisi, veri okurken ve yazarken sabit disklerden çok daha hızlı sonuç verir. Bilgisayarlardaki sabit sürücüler mekanik sürücülerdir. Yani bu diskleri pikap olarak düşünebilirsiniz. Yani veri yazarken veya okurken bir kafa algılandığında, o noktaya ulaştığında işlem gerçekleştirilecektir.ssd kullanımı, ssd neden kullanılmalı, ssd kullanımı önemi

HDD

Bilgisayarlarda veri ararken veya veri yazarken kafanın fiziksel olarak ulaşması gerekir. Bu, kafanın bu alana ulaşmasının biraz zaman aldığı anlamına gelir. Bilgisayardaki veriler bitlere bölünür. Sonuç olarak, farklı yerlerdeki bitler erişim hızını yavaşlatacaktır. Sabit sürücülerden farklı olarak, katı hal sürücülerinde hareketli parça yoktur. Bu, daha hızlı erişim anlamına gelir. Örneğin, cep telefonunuzdaki SD kartınız gibi düşünebilirsiniz. SSD’ler verileri çok hızlı okur ve yazar. Bu, işte beklemek zorunda olmadığınız anlamına gelir. Katı hal sürücülerin hayatımıza girmesinden sonra artık bilgisayarların çok daha hızlı olduğunu biliyoruz. Bilgisayarınızı ilk kez başlattığınızda, SSD sayesinde açılışta kullanılan onlarca komut çok kısa sürede yürütülür. Örneğin birkaç dakika içinde açılan bir bilgisayar, SSD sayesinde saniyeler içinde açılabilir.

Uygulamalarda bu bilgilerin değerlendirilmesi gerekmektedir. SSD kullanmaya başlayan programlar her zaman daha hızlı açılır. Bilgisayarların, verilerin ve işlemlerin hızlı ve ekonomik bir şekilde yürütülmesini sağlayan ağ bağlantılı sistemler artık eskisinden çok daha hızlı. Daha önce geleneksel kablolar kullanılıyordu, ancak günümüzde fiber optik kablolar sayesinde veri alışverişi çok daha hızlı.

SSD’ler hayatımıza neler katıyor?

Testler sırasında, 500 GB sabit sürücü 120 GB yarıiletken sürücü ile değiştirildi ve Windows 7 önyükleme hızı 91 saniyeden 32 saniyeye düştü. Bence büyük bir fark görebilirsiniz. SSD’lerin faydaları sadece hız değildir. Sessiz olduğu ve daha az güç kullandığı için arızalanma olasılığı çok daha düşüktür. SSD’lerin tek avantajı hız değildir. SSD’ler ayrıca serin, sessiz, düşük güç tüketimine sahiptir ve çok az arıza riski taşır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir