Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Obezite Ve Şişmanlık

Şişmanlık çağın bir sorunu olması sebebiyle her yaşta görülebilen bir hale gelmiştir. Özellikle hareketsiz yaşam tarzına sahip olan kişiler bu sorunla baş etmek zorunda kalabilir. İş yaşamlarında oturarak çalışmak zorunda olan kişiler yedikleri besinlerin tamamını öğütecek harekete sahip olmadıkları için vücutta depolama miktarı her geçen gün artar. Bünyenin sürekli genişlemesi bir diğer deyim ile şişmanlaması obezitenin en önemli göstergesidir.mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

 Obez kişilerin doyma hisleri körelmiştir. Yemek yemeden duramama sonucunda sorun sürekli büyüyerek devam eder. Şişmanlama neticesinde rahat nefes alamama, uyuyamama, hareketlerde kısıtlılık gibi birçok problem baş göstermeye başlar. Sorunlar bu boyuta ulaşmadan mide küçültme ameliyatı yapılarak önlem alınabilir. Mide küçültme ameliyatı kapalı olarak yapılan bir ameliyattır. Midenin beşte biri bırakılarak diğer kısım operasyon esnasında alınır. Mide bir tüp haline getirilerek cerrahi müdahale tamamlanır.

 Hekim Seçimi Çok Önemli

 Mide küçültme ameliyatı yapımı öncesinde birçok tetkik yapılarak kişinin ameliyat için uygun olup olmadığı konusunda veriler elde edilir. Burada önemle üzerinde durulması gereken konu hekimin mutlaka başarılı olması ve ameliyat sonrasında oluşabilecek riskleri minimum seviyeye düşürecek kadar ehil halde olmasına özen gösterilmelidir. Her ameliyat için belirli riskler mevcuttur. Bu riskler operasyon öncesinde hasta ile paylaşılır.

 Sürecin sağlıklı ilerlemesi açısından doktorun tüm bu bilgileri eksiksiz olarak paylaşması hasta psikolojisi ve kendisini ona göre ayarlaması açısından büyük önem taşır. Hastanın doktoruna güven duyabilmesi için gerekli adımlar böylece atılmış olur.

 Ameliyat Sonrası

 Mide küçültme ameliyatı yapımı sonrasında fiziki olarak küçülen mide eskisi kadar besin alacak kapasiteye sahip olmayacağı için vücuda alınan besin miktarı otomatik olarak azalacaktır. Ayrıca burada en önemli konu doyma hissidir. Midenin küçük yapısı içilen su ya da diğer sıvılar ile birlikte doyma hissine erişebilecek düzeye getirilecektir. Kişi her geçen gün bu yeme düzenine otomatik olarak uyum sağlayacak ve zamanla fit bir vücuda kavuşacaktır. Ameliyat sonrasında hemen olmasa bile hekime danışarak daha hareketli bir yaşam tarzı oluşturması daha sağlıklı bir hayat için atılabilecek bir adım olacaktır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir