Mide kanseri sinyallerine dikkat?

Mide kanseri ne kadar yaygındır?

Mide kanseri görülme sıklığı ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösterebilir. Örneğin Japonya, Malezya, Şili ve İzlanda en yaygın ülkelerden bazılarıdır. Kural olarak, erkeklerde kadınlara göre iki kat daha sık görülür. En yaygın yaş 60-70 yaştır. Düşük sosyoekonomik statüye sahip toplumlarda sıklık artmaktadır. Dünya çapında kanser ölümlerinde üst sıralarda yer almaktadır. ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörler ile ilgili düzenlemelerin getirilmesi nedeniyle görülme sıklığı azalmıştır. Türkiye’de mide kanseri varsa oldukça yaygındır. Bu kanser Japonya’da en yaygın olanı olmasına rağmen, gelişmiş erken tarama ve konuyla ilgili halkın bilinçlendirilmesi nedeniyle, mide kanserinden ölüm oranı önemli ölçüde düştü.mide kanseri, mide kanseri belirtisi, mide kanseri nasıl anlaşılır

Mide kanserinin nedenleri nelerdir?

Mide kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı risk faktörlerinden şu şekilde bahsedebiliriz:

Cinsiyet: Erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha sık görülür.

Yaş: Mide kanseri olan hastaların çoğu 60 yaş ve üzerindedir.

Diyet: Risk faktörleri arasında en spesifik diyet budur. Tütsülenmiş, nitrit içeren veya çok tuzlu yiyecekler yönünden zengin yiyecekler yiyen kişilerde mide kanseri riski artar. Öte yandan taze sebze ve meyve yemek, karotenoid ve yüksek dozda C vitamini tüketmek bu hastalığa karşı koruyabilir.

Helicobacter pylori (HP) enfeksiyonu: HP, midede yaygın olarak bulunan bir bakteridir. HP enfeksiyonu gastrit, ülser ve kanser riskini artırır. Bu enfeksiyonun mide kanseri riskini 6 kat artırdığı tespit edildi.

Sigara: Sigara içenlerin, içmeyenlere göre mide kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

Aile öyküsü: Nadir görülen bir mide kanseri türü kalıtsaldır.

Diğer Nedenler: Mide iltihabına ve önceki mide ameliyatına neden olan durumlar mide kanserine neden olabilir. Ayrıca obezite, kronik atrofik gastrit, reflü, ailesel polipler, pernisiyöz anemi (vitamin B12 emilim bozukluğuna bağlı), radyasyon, aflatoksin ve kan grubu A sayılabilir.

Nasıl yayılır?

Mide kanseri genellikle hızla ilerleyen ve uzak organlara hızla yayılan bir kanserdir. Bu nedenle erken evrelerde tespit edilmesi zordur. Ancak% 20’si erken dönemde görülüyor. Genellikle mide ülseri ile başlar ve çevredeki lenf düğümlerini ve organları etkileyebilir. Mide kanseri mahallede, lenfatik yolla veya kan dolaşımı yoluyla yayılabilir. Midenin içinden pankreas, yemek borusu veya bağırsaklar gibi çevredeki organların dışına yayılabilir. Ek olarak, kanser hücreleri kan yoluyla karaciğere, akciğerlere, kemiklere ve diğer organlara yayılabilir.

Mide kanserinin belirtileri nelerdir?

Mide kanseri, yukarıda belirtilen yayılma özelliklerinden dolayı genellikle sinsi bir hastalıktır. Bu nedenle semptomları oldukça geç verir ve semptomlar hastalığa özgü değildir. En yaygın başlangıç ​​semptomu, belirsiz bir karın rahatsızlığı hissidir. Hastalığın ileri evrelerinde en sık görülen semptomlar kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, şişkinlik ve şişkinliktir. Bazen bu sadece gizli kanama tespit edildiğinde fark edilir. Bazı hastalarda karaciğer büyümesi, karın bölgesinde sıvı birikmesi veya sarılık gibi ileri semptomlar vardır. Daha sonraki aşamalarda, bu, sol klavikulanın lenf düğümünün genişlemesine neden olabilir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir