Metabolizma düşmanı alışkanlıklar

Düzenli olarak diyet yapmanıza ya da yediklerinize dikkat etmenize rağmen istediğiniz şekilde kilo verme konusunda başarılı olamıyorsanız yapmanız gereken şey metabolizmanızın düşmanı olan alışkanlıklarınızdan kurtulmak olmalıdır. Diyetinizi tam anlamıyla başarıya taşıması için önemli alışkanlıklar edinmeniz ve diyetinizi spor ile desteklemeniz verdiğiniz kilolara ömür boyu veda etmenize olanak tanıyabilir. Bu noktada özellikle yemek yeme alışkanlıklarımızdan bazılarını değiştirmek kilo vermenizde kilit rol oynayabilir.metabolizmanın çalışmasını etkileyen alışkanlıklar, metabolizma çalışmasına etki eden gıdalar, kilo vermeyi güçleştiren bazı alışkanlıklar

Yanlış öğün alışkanlıkları

Kilo vermek isteyenler için en önemli nokta yemeği yavaş yemektir. Yemek yemeye başladıktan yaklaşık 15 dakika sonra vücut doyma hissi duymaya başlar ve artık besinleri istemez. Bunu göz önüne alarak hızlı ve çok iyi çiğnemeden besinleri tüketmek yerine yavaş ve uzun uzun çiğneyerek besinleri tükettiğinizde daha az besin ile doyduğunuzu göreceksiniz. Bunun yanı sıra yemek öncesinde ve yemek sırasında sıvı tüketmemek de yapılan büyük bir yanlıştır. Yemek sırasında sıvı tüketirseniz midenizin bir kısmını da bu sıvılar dolduracağı için daha az besine yer kalacaktır. Bu şekilde yemeğe çorba ile başlamak da aynı etkileri doğuracağından diyet yapan kişiler için çorbalı öğünler idealdir.

Meyveyi sınırlandırın

Yemeğin ardından ya da ara öğünlerinizde tükettiğiniz meyvelerde kalorinin düşük olması inancına kapılıp aşırıya kaçmak haddinden fazla kalori ve şeker yüklemesi yapmanıza neden olabilir. Özellikle akşamın ilerleyen saatlerinde tüketilen meyvelerde hafif ve şekerli olmayan meyveler tüketmek önemlidir. Aksi halde vücudun yatmadan hemen önce aldığı kalori nedeniyle kilo alması ya da kan şekerinin yükselmesi kaçınılmaz sonuçlardan biri olacaktır. Bununla birlikte kilo vermek isteyenlerin yaptığı metabolizmayı ciddi şekilde yavaşlatan en önemli hatalardan bir diğeri de kahvaltı başta olmak üzere öğün atlamaktır. Kahvaltı gibi yüksek protein içermesi gereken öğünlerin atlanılması halinde vücudun metabolizması gün boyunca yavaşlayacak ve bu nedenle yağ yakımı da durma noktasına gelecektir. Vücudun uzun süre aç bırakılmasından sonra tüketilen yüksek kalorili besinler de vücutta birikecek olan yağların temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle öğün atlamak yerine sık sık fakat az az yemek metabolizmanızı diri ve hızlı tutmanın en önemli sırrı konumundadır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir