Menisküs yırtığı nasıl geçer?

Menisküs yırtıklarının tedavi süreci genellikle yırtığın büyüklüğüne ve yerine bağlıdır. Tedaviyi etkileyen diğer faktörler arasında bir kişinin yaşı, mesleği, günlük aktivite seviyesi ve bölgedeki diğer yaralanmalar bulunur.

Menisküsün dış kısmı genellikle “kırmızı bölge” olarak adlandırılır. Bu bölgede çok normal ve verimli bir dolaşım vardır ve bu bölgedeki gözyaşları küçükse bazı durumlarda kendiliğinden iyileşebilirler. Buna karşılık, menisküsün iç üçte ikisine beyaz bölge denir. Bu alanda genel bir sirkülasyon yoktur. Bu bölgedeki yırtıklar çok nadiren kendiliğinden iyileşebilmektedir çünkü dolaşım sistemini oluşturan, bölgenin iyileşmesini sağlayan parçacıkları taşıyan kan damarları sınırlıdır.

Her menisküs rüptürü ameliyatı gerektirmez. Hastanın dizi bloke olmadığı, durumu dengelendiği, ağrı ilerlemediği, semptom ve semptomlar düzeldiği sürece ameliyatsız tedaviler yeterli olabilir. Bu durumda, iyileşmeyi hızlandırmak için dizinizi biraz dinlendirmeniz önemlidir.

Yürüme dahil fiziksel aktiviteyi kısıtlamak, özellikle diziniz ağrıyorsa önemli olabilir. Gerekirse koltuk değnekleri işe yarar. Dizinizdeki ağrı ve şişliği gidermek için buz kullanmak faydalı olabilir. Ağrı ve şişlik geçene kadar buz torbalarını buz torbası veya havluyla 15-20 dakika, genellikle 3-4 saatte bir 2-3 gün uygulamak faydalı olabilir.

Diz şişmesini kontrol etmek için dizi elastik bir bant veya neopren kılıfa sarmak faydalı olabilir. Kişi, otururken veya uzanırken dizini yükseltecek şekilde topuğunun altına bir yastık koymalıdır.

İyileşme sürecinde, koşma ve atlama gibi diz çevresindeki bacak kemiklerinin hızla birbiriyle çarpıştığı aktivitelerden kaçınmak önemlidir.

Menisküs yırtığı nasıl tedavi edilir?

Menisküs tedavisi sürecinde doktor tavsiyesi üzerine iltihap önleyici ilaçlar kullanmak mümkündür. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) diz ağrısı ve şişmeye yardımcı olabilir. Ancak bu ilaçların artan kanama ve ülserasyon riski gibi yan etkileri vardır. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gereken bu ilaçlar sadece gerektiğinde ara sıra kullanılmalıdır. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz tarafından önerilen germe ve güçlendirme egzersizleri dizlerinizdeki gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir.

Her menisküs rüptürü durumunda basit veya tıbbi tedaviler yeterli olmayabilir. Yırtığın büyük veya geniş olduğu, dengesizliğe neden olduğu veya tıkanma belirtilerine neden olduğu durumlarda, dengesizliğe neden olan parçaları onarmak veya çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Bu tıbbi prosedür genellikle oldukça basittir ve kişi ameliyattan sonra aynı gün eve dönebilir. Onarımlar için alçı veya dizlik gerekebilir. Alternatif olarak koltuk değnekleri de kullanılabilir.

Doktorunuz yırtık bir menisküs için ameliyat olması gerektiğini düşünüyorsa birkaç seçenek vardır. Artroskopik onarım sırasında doktor hastanın dizinde küçük kesiler yapacak ve artroskop yardımıyla kırığın görülmesi daha iyi olacaktır.

Artroskop, sonunda bir el feneri ve bir kamera bulunan küçük bir alettir. Ameliyat sırasında, doktor menisküs yırtığı boyunca ince oklara benzer küçük aletler yerleştirir. İnsan vücudu sonunda onları emecektir. Artroskopik parsiyel menisektomi ameliyatında doktor, kişinin dizinin normal çalışabilmesi için yırtık menisküsün bir kısmını çıkarır.

Artroskopik total menisektomi prosedürü sırasında, doktor hastanın tüm menisküs dokusunu alacaktır.

Yırtılmış menisküs için yaşam tarzı değişiklikleri ve evde bakım

Yırtılmış bir menisküsten iyileşme süresi, diz yaralanmasının ciddiyeti de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Ameliyattan sonra kişinin normal koşullarda ne kadar çabuk iyileştiğine, yapılan işlemin türüne ve diğer faktörlere bağlı olarak tam iyileşme süreci 4 ila 6 hafta sürebilir.

Menisküsün tamamen düzelmesi durumunda bu süre üç ayı bulabilir. Fizik tedavi, birçok durumda ortaya çıkan komplikasyonları en aza indirmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için ameliyattan sonra kullanılır. Ancak doktor tarafından tavsiye edilirse, koşucular için yüzme gibi yeni ve farklı spor aktivitelerine devam edilebilir, bu da iyileşme sürecinde diz ağrısını daha da kötüleştirmez.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir