Madde Bağımlılığı Belirtileri

Madde bağımlılığı günümüzde çok önemli bir sosyal sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Maalesef toplum olarak madde bağımlılığına karşı çıkılsa da toplumda madde bağımlısı insanlar yeteri kadar destek görememekte, toplum tarafından dışarı itilmektedir. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak madde bağımlısı insanlara elimizden gelenin daha fazlasını yapmalıyız. Bu insanların tedavileri maalesef diğer hastalıklar kadar kolay olmamaktadır. Çok uzun süren tedavi sürecinin toplum tarafından da desteklenmeli ve madde bağımlısı insanlara yardım edilmelidir. Madde bağımlılığı belirtileri kullanılan yani bağımlısı olunan maddelere göre farklılık göstermektedir. Her yerde ve her yaş grubundan insanın kolayca bulabildiği sigara ve alkolün tedavisi ile uyuşturucu tedavisi çok farklıdır.madde bağımlığını anlama, madde bağımlılığı belirtileri, madde bağımlılığının yaygın belirtileri

Madde bağımlılığı belirtileri kullanılan maddeye göre değişiklik göstermektedir. Tedavide kullanılan maddeye göre değişmektedir. Madde kullanımı eğer uyuşturucu türünde bir madde ise kişide bu maddeyi almadığı zaman çok ciddi krizlere sebebiyet vermektedir. Uzun süreli alınmayan uyuşturucu kişide kusma, baş dönmesi, mide bulantısı gibi ufak belirtilerle kendini belli etmektedir. Eğer ciddi şekilde bağımlılık yaptıysa ve uzun zamandır kullanılıyorsa bu madde alınmadığı zaman kişide başta sinir krizleri olmak üzere saldırgan tavırlar ve çevreye, yakınlarına hatta kendisine zarar vermeye kadar giden çok ciddi boyutta krizler baş gösterebilir. Herşeyden önce bir madde bağımlısına bu kriz anlarına yaklaşmak da çok tehlikeli olabilmektedir. Bunun yanında bayılma, ağızdan köpükler çıkması gibi krizlerde madde bağımlılarında görülen diğer belirtilerdir.

İçinde yaşadığımız dönem bize konforu, rahatı, ulaşım kolaylığını ve teknolojinin çok çeşitli nimetlerini sunsa da içinde çok büyük tehlikeler barındıran bir dönemdir. Öncelikle yaşam tarzlarımız, yeme içme alışkanlıklarımız olmak üzere pek çok şey değişmiştir. Bunun sağlık açısından getirdiği tehlikeler herkes tarafından bilinmektedir. Bir diğer sorun da içinde yaşadığımız dönemin toplum yapısının değişmesidir. Yaygın olarak kullanılmayan veya kullanılıyorsa bile gizlice kullanılan pek çok şey artık epeyce yaygın olarak ve aleni bir şekilde kullanılmakta ve topluma büyük zararlar vermektedir. Bunların başında da uyuşturucu gibi madde kullanımları gelmektedir. Madde bağımlılığı hakkında bilgi almak için başvurulacak tek kaynak sokaklar ve bu maddeleri kullanan insanların durumlarıdır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir