Kuryenin görevleri nelerdir?

Kuryenin temek görevi çalıştığı firmanın kendisine verdiği görevleri yerine getirmektir. Müşteri memnuniyeti her zaman her şeyin önünde gelir. Firmalar bu şartlar altında kurye alımını yapar ve gerektiği zamanlarda eğitime tabii tutularak işe başlatılır.

Kuryeler genellikle 55 yaşın altındaki kişilerden seçilir. Adaylar genellikle bu yaşlarda insanlardır.  Okuma yazma biliyor olmak ve verilen görevleri yerine getirebilecek yetilere sahip olmak yeterlidir. Adres, yol yön bilgisi kuryenin daha kısa sürede teslimatı gerçekleştirmesine yardımcı olur. Bu nedenle çalışacağı civarı iyi bilmesi çok önemlidir.

Kurye araç kullanıyorlarsa her zaman çalıştıkları aracın hazır bulundurulması yükümlülüğüne sahiptir. Ruhsat, ehliyet, ilk yardım malzemelerini araçlarında bulundurmaları gerekir. Bazı zamanlarda fatura, irsaliye gibi belgeleri de teslim edip, teslim almaları gerekmektedir. Bazı durumlarda ise bu işlemi firma yapar.  Eğer fatura işleri ile ilgileniyorsalar gerekli kontrolleri yapmak zorundadırlar. Araba kuryeler gerekli yüklemeleri kendilerini yapar. Teslimatın yapılacağı adresi gelindiği zaman gönderinin araçtan indirilip teslim edilmesi görevleri vardır. Trafik kurallarına uyarak trafiklerde çirkin görüntülere sebep olmamaları gerekmektedir. Özellikle hız tutkunu moto kurye İstanbul’un keşmekeş trafiğinde daha çabuk teslimatı gerçekleştirebilmek için çoğu zaman risk taşıyan hareketler yamaktadır. Ara sıra ölüm haberlerine konu olabilmektedirler.kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

Kuryeler araçlarının yakıtının dolum işlemi ile de ilgilenirler. Aracın bozulması gibi durumlarda operatörlerine haber vermek ve gerekli destekleri alarak tamir etmek görevlerinden biridir. Kaza anında eğer yapılabilecek durumda ise tekrar operatöre haber vermeleri gerekmektedir. Kısacası operatörleri ile sürekli iletişim halinde olarak, ortak bir şekilde verilen görevleri üstlenmişlerdir.

Genel olarak kurye operatörünün bilgisi ve yetkisi doğrultusunda teslim alınıp, teslim edilmesi gereken evrak, eşya, belge vb. gönderileri en sağlıklı şekilde,  öncelikle araç kullanıyorsa aracının mesuliyetini taşıyarak, adres bilgileri dahilinde gerekli işlemleri yapar. Bu işlemler ilk olarak teslim alınacak gönderiyi teslim alıp, ulaştırtılması gereken adrese en doğru ve sağlam biçimde ulaştırmaktır. Taşımacılık işlemi sonunda gerekli evrakları teslim eder ve görevi sonlanır. Son olarak ise yetkisi altında çalıştığı kişiye haber verir. Genel olarak işleyiş bu şekildedir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir