Kronik Pankreatit İçin Cerrahi Yöntemler

Kronik pankreatit durumunda, pankreas cerrahisi “drenaj” ve “eksizyon” olarak ikiye ayrılabilir. Hangi yöntemin kullanılacağı esas olarak pankreastaki değişikliklere bağlıdır.

Drenaj ameliyatlarında, pankreasın ana yolu tüm boyun boyunca açılır ve ince bağırsağa bağlanır, böylece pankreastan gelen salgılar doğrudan bağırsaklara akabilir. Bir psödokist olması durumunda, toplanan ve / veya biriken sıvının engellenmeden akabilmesi için açılabilir ve ince bir damar üzerine bir dikiş parçası yerleştirilebilir.kronik pankreatit tedavisi, kronik pankreatit hastalığında cerrahi tedavi, kronik pankreatit hastalığının tedavisi nasıldır

Kronik pankreatitte, pankreas genellikle o kadar iltihaplıdır ki, bir drenaj prosedürü durumu yalnızca kısa bir süre için iyileştirebilir. Bu durumda tercih edilen tedavi pankreasın hasarlı kısmının çıkarılmasıdır (rezeksiyonu).

Enflamasyon neredeyse her zaman en yaygın olanı pankreasın başında olduğu için neredeyse tamamen ortadan kalkar. Şu anda mümkün olduğu kadar zarar vermeden bu operasyonları gerçekleştirmeye yani pankreas dokusunu olabildiğince korumaya çalışıyorlar. Yani sadece pankreasın en hasarlı dokusu çıkarılır. Oniki parmak bağırsağı (duodenum), safra kanalları ve mide gibi çevre organlar zarar görmez ve

Daha önce olduğu gibi kısmen veya tamamen çıkarılmaz (duodenumun korunmasıyla pankreasın rezeksiyonu). Ulm Üniversitesi’nden Prof. Hans Gunther Berger tarafından geliştirilen bu cerrahi teknik, kronik pankreatit için giderek standart operasyon haline geliyor.

Bu yöntem, operasyonu basitleştirmek ve mümkün olduğu kadar çok pankreas dokusunu korumak ve ayrıca kronik pankreatitin semptomlarını ve komplikasyonlarını önemli ölçüde iyileştirmek için organın yeterince hastalıklı kısımlarını çıkarmak için Prof.Markus Buechler ve Prof. Helmut Freis tarafından daha da modifiye edilmiştir. Ancak nadir durumlarda Whipple ameliyatı gerekebilir.

Enflamasyonun odağı özellikle pankreasın kuyruğunda (nadiren) bulunuyorsa, dalağı olabildiğince koruyarak çıkarılır. Ancak bazen teknik nedenlerle dalağın çıkarılması gerekebilir. Pankreasın kuyruğu çıkarıldıktan sonra, sindirim sıvılarının engellenmeden akabilmesi için genellikle ince bağırsağın bir parçası dikilir. Bu pankreas ameliyatları çok karmaşıktır ve yalnızca büyük uzmanlık merkezlerinde eğitimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir