Kredi Çekeceklerin Bilmesi Gerekenler

Birçoğumuz sahip olmak istediğimiz şeylere ulaşabilmek için farklı yollar denemektedir. Bu farklı yollardan bir tanesi de kredi çekerek bir şeyler satın almaktır. Kredi çekmek güzel bir şeydir, ancak mantıklı bir hesaplama yapıyorsanız ve yatırım amaçlı olarak kredi kullanıyorsanız mantıklıdır. Eğer sizin de kredi çekmek gibi bir düşünceniz var ise bu yazımızda bahsedeceğimiz bazı onular hakkında bilginiz olması iyi olacaktır. Buyurun yazımıza geçelim.Bankadan kredi çekme, kredi çekeceklerin bilmesi gerekenler, kredi çekmeden önce bilinmesi gerekenler

X bankasından kredi çekmeyi düşündüğünüzü varsayalım. Bu krediyi kaç ayda geri ödeyebilecekseniz o kadar vade isteyin. Çünkü vade ayınız arttıkça ödeyeceğiniz kredi faizi de o kadar yüksek olacaktır. İhtiyacınızdan fazla kredi çekmeyip, ödeyebileceğiniz maksimum şekilde kredi taksitlerinizi ayarlarsanız çok iyi edersiniz.

Kredi taksit sayısını ve tutarını ayarladıktan sonra bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta da kredinin geri ödeniş şeklidir. Bankalar kredi verdiklerinde aylık olarak sizden geriye aldıkları taksitlerle önce faizi tahsil eder, sonrasında ana parayı tahsilata başlarlar. Bunun nedeni de 3 yıllık kredi aldığınızda 3 yıl boyunca ödemeye devam etmenizdir. Eğer 3 yıl boyunca ödemeli kredi çeker de ilk yılın sonunda tüm borcunuzu kapatırsanız banka sizden sadece anaparayı alabilmektedir. Yasal olarak koyulan bu düzen bankaları korumaktadır. Örneğin; 15 bin lira krediyi 3 yıl ödemeli olarak çektiğinizi varsayalım. 3 yıl için 15 bin liraya 5 bin lira faiz ödeyeceğinizi düşünelim. Yani toplamda bankadan 15 bin lira alacaksınız ve geriye 20 bin lira ödeyeceksiniz. Aylık 555 lira kredi taksiti ödediğinizi düşünelim. İlk 12 ay banka sizden tahsil ettiği 555 liranın hepsini ana para olarak saymaz. Ödediğiniz 555 liranın 350 lirası faiz tutarı olarak 205 lirası da ana para ödemesi olarak kayda geçer. Yani banka sizden ilk yılın sonuna geldiğinde faizi tahsil etmiş olur. İlk yılın sonunda tüm borcunuzu kapatmak istediğinizde faizlerinizi zaten ödediğiniz için erken ödeme indiriminden pek faydalanamazsınız. Kredi çekerken yazımızda bahsettiğimiz bu iki olası durumu göz önünde bulundurun.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir