Köpeklerin Güneş Işığına İhtiyacı Var Mı?

Köpekler dışarı çıkmaya bayılırlar. “Yürümek” kelimesini duydukları anda heyecanlanır, zıplar, kuyruklarını sallar hatta havlarlar.

Köpeklerin temiz hava aldıkları, etrafı izledikleri, dışarıdaki kokular ve seslerden heyecanlandıkları için yürüyüşleri sevdiklerini zaten biliyorsunuz ancak bunu sevmelerinin sebeplerinden birisi de güneşe ihtiyaç duymaları olabilir mi?köpekler ve güneş ışığı, güneş ışığına duyulan ihtiyaç, köpekler güneş görmeli mi

Siz de köpeğinizi dışarıda güneş ışıklarının altında uzanmışken ya da evde güneşin vurduğu noktayı bulup bütün gün orada dinlenirken görmüşsünüzdür. Bu D vitaminine ya da güneşin sıcaklığına ihtiyaç duydukları anlamına geliyor olabilir.

Köpeklerin güneşte uzanmayı sevmelerinin tıbbi nedenleri var ve bu nedenler ne kadar güneş ışığına ihtiyaç duyduklarına işaret ediyor.

Güneş ışığı köpekler için neden önemli?

Köpekler güneşi sever çünkü bunun sağlıkları için iyi olduğunu bilirler. Güneş ışığı köpeğinizin vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olur. Aynı nedenden battaniyelerin altında büzüşmekten de hoşlanırlar. Köpeklerin sıcakla arası iyidir.

Güneş ışınları ayrıca köpeğinizin cildindeki yağın çözünmesini sağlar, bu da köpeğin vücudunda D vitaminine dönüştürülür. Cildini yaladığında sadece temizlenme ve bakım yapmaz, aynı zamanda D vitamini alır. Doğru miktarda D3 vitamini köpeğinizin sağlıklı bir kalbe, kemiklere, kaslara ve sinirlere sahip olmasını sağlar ve mineral metabolizmasının doğru şekilde düzenlenmesini garantiler.

Köpekler gün içinde yeterli güneşe maruz kaldıklarında, tıpkı insanlarda olduğu gibi, bu uyku düzenlerinin de sağlıklı olmasına yardım eder. Köpekler mümkün olduğu kadar çok güneşe çıkartılmalıdır. Sabahları güneşte daha rahat uyanırlar, yeterli güneş ışığı aldıklarında öğleden sonra ya da akşam ise daha rahat dinlenir ve uykularını alırlar.

Köpeklerin ne kadar güneş ışığına ihtiyacı var?

Köpekler ideal olarak tüm gün boyunca güneşe erişebilmelidir. Bu yürüşlerle, bahçede vakit geçirerek ya da evin içinde güneş alan bir noktaya konulmuş halının üzerinde yatarak olabilir. Köpeğinizi her gün 30 dakika – 2 saat arasında yürüyüşe çıkartmalısınız. Bu süre köpeğin enerji seviyesine göre değişebilir. Köpek dostunuz böylece yürüyüşte güneşlenebilir.

Eğer tüm gün işte ya da evden uzakta olacaksanız evdeki perdeleri açık bıraktığınızdan emin olun ki köpeğiniz güneş alabilsin. Bütün gün karanlık bir odada tek başına kaldığında mutsuz olabilir.

Güneşin muhtemel tehlikeleri

Eğer köpekler güneşte çok fazla zaman harcarsa güneş yanığı ve cilt kanseri riski oluşabilir. Tüysüz cinsler, ince tüylü cinsler ve açık renk tüylü köpekler en fazla güneş yanığı riski altında olanlardır.

Köpeğinizin güneş yanığı olmasını önlemek için istediğinde gölgeye geçebilmesine imkan vermelisiniz. Ayrıca bol bol su içtiğinden emin olmalısınız. Eğer evde değilseniz köpeğinizi dışarıda bırakmayın. Dışarıdayken onu sık sık kontrol edin ve içeri girmek istediği için kapıyı tırmaladığında sesini duyacak kadar yakında bulunduğunuzdan emin olun. Eve istediği zaman girip çıkabileceği bir köpek kapısı da taktırabilirsiniz.

Köpeğiniz için bir koruyucu güneş kremi de satın alabilirsiniz. Özellikle uzun yürüyüşlere çıkıyorsanız, parkta uzun zaman harcayacaksanız ya da plaja gidecekseniz kremi ihmal etmeyin. Unutmayın, siz yeterince güneşte kaldıysanız, bunu dile getiremese bile muhtemelen köpeğiniz de yeterince güneş almıştır.

Sonuç

Köpekler, enerji seviyeleri ve yaşlarına göre değişen şekilde, her gün 30 dakika ile iki saat arasında güneşte yürüyüş yapmalıdır. Ayrıca evde oldukları süre içinde de gündüzleri güneşe erişebilmelidirler. En az 30 dakika dışarıda zaman geçirdiğinden ve evde güneş alabildiğinden emin olun. Böylece daha uzun yıllar sizinle birlikte olacak, mutlu ve sağlıklı bir köpeğe sahip olabilirsiniz.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir