Kış Aylarında Günlük Cilt Bakım Önerileri Nelerdir?

Kış aylarının gelmesi ile beraber soğuklar da başlamaktadır. Soğuklar yalnızca bağışıklık sistemini etkileyerek hastalıklara sebep olmakla kalmayıp ayak, el, yüz kuruluğuna ve saçlar için nem kaybına sebep oluyor. Soğuk hava cildin yağını emdiği için, pul pul bir görüntüye ve özellikle bazen derin cilt yaralarına sebep olmaktadır.

Kışın Cildi Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

yüz kuruluğu, Yağlı ciltler, cilt tamamen kurulanmasıHavaların soğuması demek cildin kurumaya başlaması demek oluyor. Yağlı ciltler kurumaya karşı normal ve kuru ciltlere göre daha dayanıklı olmasına rağmen soğuk havalara karşı onlar da pek direnememektedirler. Cilde dışarıdan nem takviyesi yapmak oldukça önemlidir. Özellikle kuruyan ve pullaşmaya başlayan bölgelerin bakımı çok hassas bir unsurdur. Pullu bir görüntü veren cilt kesinlikle fondöten, pudra gibi maddelerle kapatılmaya çalışılmaması gerekiyor. Bu işlem cildin içindeki nemi daha çok emerek cildi havasız bırakır ve çok daha kötü durumlara sebep oluyor. Cildin o bölgesi gül suyu gibi doğal bir maddeyle nazikçe temizlenmeli, ardından yağ oranı ve besleyiciliği çok yüksek bir nemlendirici uygulanması gerekir. Vazelin gerek ucuz olması gerekse de içindeki yağ oranı çokluğu ile harika bir nem sunmaktadır. Gece yatarken yüz, dudaklar, el ile ayaklara uygulanan vazelin sabah pamuksu bir sonuç veriyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise bol su içimi ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Kışın insan terlemediği için pek su içmek istemeyebilir ama suyun cilde gerekli nemi vermesi gerekli. Bu nedenle en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz.

Sıcak Su Cilde Zarar Veriyor Mu?

Kışın insanların yaptığı en büyük hatalardan biri aşırı sıcak suda yıkanıyor. Uzun süren sıcak duş, cildin zar zor biriktirdiği mineral ile vitaminlerin vücuttan atılmasına neden olmaktadır. Bu da cildin daha ölü görünmesine ve beslenememesine yol açmaktadır. Üstelik sıcak su ve yoğun buhardan çıkmış cilt soğuk havaya karşı daha savunmasız kalıyor. Bu nedenle mutlaka ılık suda yıkanılmalı ve ıslaklık kuruluğa yol açtığı için banyo sonrası cilt tamamen kurulanması gerekmektedir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir