Kırkayak Nedir ve Nasıl İlaçlanır?

Kırkayak, yumuşak yapılı bir vücuda sahiptir. Boyutları yaklaşık olarak 7 santimetreyi geçmez fakat, tropikal bölgelerde yaşayan kırkayakların boyutları 20 santimetreyi de bulabilir.. Ayrıca halkalı bir yapısı vardır ve bu halkaların her birisinden 4 ayak çıkar. Rengi genel olarak kahverengidir. Yeryüzünde 7000’i geçkin kırkayak türü bulunmaktadır. Kırkayağın vücudunun çoğu güçlü ayaklardan oluşmaktadır.  Kırkayağın baş kısmında bir adet göz ve bir adet anten bulunmaktadır. Kırkayağın türüne göre de onda bulunan bacak sayısı değişmektedir. Kırkayağın ayak sayısı da böceğin türüne göre değişmektedir. Ama genel olarak 120 çift ayakları vardır. Bu böceklerin özel bir solunum sistemi vardır. Sıcak bölgeleri ve sıcağı seven bu canlılar, nemli bölgelerde yaşarlar ve ağaç kovuğu, balkon, rutubetli ortamlarda, kayaların altı gibi yerlerde yaşarlar ve bitkiler ile beslenirler, çürümüş bitki yerler. Nemin olmadığı yerlerde ise çabucak ölürler.kırkayak ilaçlaması, kırkayak ilaçlama işlemi

Diğer böcekler gibi yumurtlayarak çoğalırlar ve bu böceğin erişkin hale gelmeleri en fazla 4 ayı bulur. Bu canlılar bitkisel olarak beslendikleri için insanlara direkt olarak bir zararları bulunmaz, fakat onlar tarlaları ve bu bölgelerdeki bitkileri talan ederek onların ziyan olmasına neden olur. Yeni filizlenmeye başlamış bitkileri ve özellikle bitki köklerini kemirerek onların çürümesine sebep olurlar. Çiçeklerin üzerlerinde de bu türlere çok rastlanır. Kırkayaklar bitki köklerini yemesi dışında insan ve hayvan dışkıları yer ve çeşitli mikrop taşırlar. Ancak, insanları ısırmazlar. Ev içerisindeki saksılardaki çiçeklerin arasında dolaşıp, bitkilere zarar verdikleri gibi ev içerisinde gezindikleri yerlerde birçok bakteri ve mikrobu tanırlar.

Kırkayak İlaçlama

Kırkayak insanların tarım alanlarına zarar vererek, ciddi maddi kayıplara yol açarlar. Aynı zamanda ev içlerinde gezerek de her yere mikrop ve virüs bulaştırırlar. Bu yüzden bu canlılar ile ciddi bir biçimde mücadele etmek gerekmektedir çünkü bireysel olarak yapılacak olan mücadelenin hiçbir etkisi olmayacağı gibi yapacağınız bilinçsiz ilaçlamalar hem size hem de bitkilerinize zarar verecektir. Bu bakımdan da sizin için en doğru ve ekonomik olacak olan çözüm, alanında uzmana ciddi bir kırkayak ilaçlama firması ile çalışmak ve onlardan gereken yardımı almak olacaktır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir