Kendini Geliştirmenin Faydaları

Yeni bir yazı ile yine birlikteyiz. Bugün size kendini geliştirme ile ilgili aklımdaki birkaç şeyden bahsetmek istiyorum. Öncelikle kendini geliştirmek benim gözümde ne demek bundan bahsetmek istiyorum. Bence kendini geliştirmek demek doğup büyüdüğü ortamdan iyi yönlü olarak farklı bir hale gelmek, yani bir diğer deyim ile kendini etrafındakilerden üst seviyeye getirmek demek. Örneğin; çiftçi bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiş olabilirsiniz. Bu demek değildir ki siz de hayatınız boyunca çiftçi kalacaksınız ve klasik yöntemler ile çiftçilik yapacaksınız. Çiftçi olmayabilir ve farklı bir mesleğe yönelebilirsiniz, bunun yanı sıra çiftçi olabilir ve geleneksel yöntemlerden farklı bir yönteme yönelebilirsiniz de.kendini geliştirme yolları, kendini geliştirme, nasıl kendini geliştirebilirsin

İşte farklı bir alana yönelmeniz veya geleneksellikten ziyade gelişen teknolojiye ayak uydurmanız kendinizi geliştirdiğinizi ifade eder. Kendini geliştirmekten korkan insanlar hayatları boyunca başkalarının yaptıklarını örnek alarak aynı onlar gibi şeyler yaparlar. Halbuki bir bireyi gerçek bir birey yapan kendine has yaptığı şeylerdir.

Atalarımız değiş ya “her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” diye, işte tam da bu kendini geliştirmeyle bağdaştırılabilecek bir şeydir aslında. Bırakın onun bunun ne  yaptığını gözlemleyip de aynısını yapmaya çalışmayı. Siz kendiniz olun ve kendi değerlerinizi oluşturup başkalarının yaptığına benzeyen ama aynı zamanda da tamamen size özgü şekilde davranın.

Peki çocuklarımızın kendini geliştirebilmesi için neler yapabiliriz? Çocuklarımızın kendini geliştirmesi ve hayatta daha başarılı olabilmesi için onlara kendi duygu ve düşüncelerini özgürce ifade etme özgürlüğü sağlamalıyız. Her düşündüklerini yapmalarına elbette izin veremeyiz. Ancak duygu ve düşüncülerini bizim ile paylaşmalarını sağlayarak yapacakları işlerde onlara öncülük edebiliriz. Çocuklarımızın arkadaşında durmalı ve onlara daima destek olmalıyız. Çünkü çocuklarımız bizim ile birlikte var olacak ve bizim desteğimiz ila hayatlarında doğru kararlar vererek başarılara imza atacaklardır.

Kendini geliştirmenin en büyük faydası kimseye bağımlı olmadan hayatında bir insanın kendi kararlarını verebiliyor olmasıdır. Kendini geliştirmek ekonomik bağımsızlığı da beraberinde getirmektedir. Özün sözü ne yaparsanız yapın ama kendinizi geliştirmek için elinizden gelen her şeyi yapın.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir