Kardiyo Yağ Yakmaya Yeter Mi?

Fit bir vücut kadar fit ve sağlıklı bir vücut hayal ediyorsanız, öncelikle vücudunuzda depolanan yağları yakarak başlamalısınız. Bilmelisiniz ki vücut yağ oranınız ideal değerleri aştığında hiçbir zaman fark edilir kaslara ve formda bir vücuda sahip olmayacaksınız. Yağ yakma denilince ilk akla gelen kardiyo olsa da tek başına kardiyo bir işe yaramaz. Genel olarak yağ yakma sürecini düşünün; Sağlıklı ve sağlıklı bir beslenme programı, kardiyo egzersizi, kuvvet antrenmanı ve uygun dinlenmeyi izlemeniz gerekir.kardiyo ve yağ yakma, yağ yakmaya kardiyo yeter mi, kardiyo ile yağ yakılır mı

Kardiyo ile etkili bir şekilde yağ yakabilirken, harika sonuçlar elde edemezsiniz. Kardiyo sırasında parçalanan yağ asitleri, egzersiz sırasında ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamak için kullanılır. Öte yandan, kuvvet antrenmanında, bu yaktığımız kalori seviyesinin artmasıyla gerçekleştiğinden, vücut daha uzun süre yağ yakmaya devam edebilir. Kısaca özetleyelim; Kardiyo sırasında yağ yakılır ve biter ve kuvvet antrenmanı ile vücut çalışma sırasında, işten sonra ve dinlenme dönemlerinde bile yağ yakmaya devam eder. Bu nedenle kardiyo antrenmanlarınıza kuvvet antrenmanı eklemek çok daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Kardiyak araştırmalarda yağ yakma;

Kalp atış hızı egzersizleri de diyebileceğimiz kardiyo egzersizleri; koşu, yürüyüş, yüzme, tenis, bisiklet ilk akla gelen aktivitelerdir. Bunların en iyi kardiyo egzersizleri olduğu kadar en çok tercih edilenler olduğunu söyleyebiliriz. Kardiyo egzersizlerini hafif (LISS) ve yüksek yoğunluklu (HIIT) kardiyo olarak gruplayabiliriz. Yüksek yoğunluklu kardiyo egzersizleri diğerlerinden çok daha fazla yağ yakımına neden olur. Yavaş bir hızda öğrenirken bu sizi yanıltmamalıdır. Maksimum kalp atış hızı yaklaşık %65 olan hafif kardiyo egzersizlerinin de yağ yakmada etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda yağ yakmanın temeli olan daha az yeme ve daha çok hareket etme prensibine dayanan her iki antrenmanda da yağ yakacağınızı belirtmek isteriz.

Kendinize zaman ayıramamaktan şikayet ediyorsanız, düzenli koşu ve yürüyüşle aradaki farkı kapatmaya çalışmalısınız. Hafta sonu geldiğinde; Siz spor tutkunları için özel olarak hazırlanan ergonomik tasarımı ve şık görünümü ile ilginizi çekecek spor ayakkabılarını giyebilir ve en yakın doğal yol boyunca koşarak hemen yağ yakmaya başlayabilirsiniz.

Ya da evinizin yakınında bir kapalı havuz varsa, favori ve sağlıklı mayo alternatiflerinizi değerlendirerek hafta sonunuzu daha keyifli ve kazançlı hale getirebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandıracak aktiviteler ile formda kalırken sağlığınızı da koruyabileceksiniz.

Kuvvet antrenmanı ile yağ yakmak;

Amacınız vücut yağ oranınızı düşürmekse kardiyo ile kuvvet antrenmanını birleştirmelisiniz. Diyelim ki kuvvet antrenmanı yapmadan asla estetik bir görünüm elde edemezsiniz. Kalori yakma ve yağ yakma konusunda oldukça başarılı olsa da kardiyo tek başına yeterli olmayacaktır.

Genel sağlığınızı iyileştirmek, vücut yağ yakımını hızlandırmak, kas kütlesi ile vücudunuza daha zinde bir görünüm kazandırmak, dik duruş ve duruşla ilgili sorunları ortadan kaldırmak için kardiyo antrenmanlarınıza mutlaka kuvvet antrenmanı eklemelisiniz. … Kuvvet antrenmanı ile programlanmış kardiyo egzersizleri ile çok daha hızlı yağ yaktığınızı fark edeceksiniz.

Vücutta yağ yakımı nasıldır?

Gün içinde diyet tarafından tüketilen fazla enerji yağ dokusu şeklinde trigliserit olarak depolanır. Bu depolanmış dokuyu kullanmak için günde daha az kalori tüketmeniz gerekir. Gerektiğinde depolanan trigliserit parçalanarak vücut tarafından kullanılır. Yok edilen yağ dokusunun %20’si suya, kalan %80’i ise karbondioksite dönüştürülür. Böylece vücutta yerleşmiş olan yağlar yakılır ve vücuttan uzaklaştırılır. Ancak bireylerdeki kas ve yağ dokusundaki farklılıklar, gün içindeki aktivite düzeyi, yaş ve nefes alma kapasitesi gibi faktörler kişiye bağlı olarak yağ yakımını değiştirebilir. Yağ yakma oranını artırmak için düzenli olarak kalp atış hızını arttıran egzersizler yapmalıdırlar.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir