Karaciğer Kanseri Evreleri

Karaciğer kanserine yakalanma oranı Hepatit B hastaların tam 200 kat fazla olduğundan, karaciğer kanserinin en büyük nedeni Hepatit B yani B tipi sarılıktır. Genel olarak karaciğer kanserinin en etkin nedenlerini sıralamak gerekirse; genetik faktörler, Hepatit B ve C hastalıkları, alkol kullanımına bağlı olarak gelişen siroz hastalığı, Aflatoksin zehirleri, Glikojen depo hastalıkları ve solvent gibi kimyasal maddeler olarak sıralanabilir.karaciğer kanseri, karaciğer kanseri belirtileri, karaciğer kanseri nasıl tedavi edilir

Karaciğer kanseri belirtiler açısından da oldukça ketum bir hastalık olduğundan, erken evrede tanısı oldukça güçtür. Karaciğer kanseri belirtileri erken aşamada çoğu hastada herhangi bir soruna yol açmadığından, erken tanı ihtimalinin düşük olmasına neden olur. Bu nedenle karaciğer kanseri tüm kanser türleri arasında ölümcül kategoride kabul edilen ve insan yaşamı için en tehlikeli olan kanser türlerinden birisidir. Karaciğer kanseri belirtileri olarak tanımlanabilecek özel bulgular olmamasına rağmen hastalarda genel olarak görülen karaciğer kanseri belirtileri; halsizlik, iştahsızlık, aşırı ve ani kilo kayıplar, karın bölgesinde sıvı birikmesine bağlı olarak gelişen mide şişkinlikleri, sarılık ve çok çabuk yorulma şeklinde görülmektedir. Ancak karaciğer kanseri belirtileri görülen hastaların kanser hastalığı ilerlemiş demektir ve bu tür karaciğer kanseri belirtileri görülmesi durumunda çoğunlukla erken tanı şansı kaçırılmış demektir.

Karaciğer kanseri belirtileri görülmeden sağlık taramalarının aksatılmaması, kuşkusuz tüm kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı ile tedavi şansını arttıran bir husus olacaktır. Ancak hastalarda görülen karaciğer kanseri belirtileri bazen de vücuttaki diğer organlarda mevcut olan kanserin, karaciğere sıçraması ile oluşan ve sekonder karaciğer kanseri denen durumlardan kaynaklanabilir. Bu hastaların büyük bir çoğunluğu zaten kanser hastası olduğundan, karaciğer kanseri yaşam süresi olarak değerlendirildiklerinde şansıları büyük oranda azalmaktadır.

Bu nedenle karaciğer kanseri yaşam süresi kanserin doğrudan karaciğerde oluşması ve karaciğere diğer organlardan sıçrayarak gelmesine bağlı olarak da değişim göstermektedir. Kısacası her iki karaciğer kanseri yaşam süresi; erken tanı, kanserin karaciğerin tamamına ya da diğer organlara sıçramasına, kişinin genetik yapısına ve kanserin etkilediği diğer vücut sistemlerine göre değişmektedir. Her insanın düzenli sağlık kontrolleri ile karaciğer kanserine karşı önlem almasa gerekmektedir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir