Kadında Gebeliğin Önlenmesinde Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Daha önce de açıklandığımız gibi, kadının yumurtladığı günlerde cinsel birleşme sonucu erkeğin spermi döl yolu ve döl yatağından geçerek yumurta kanalı içinde, kadının yumurtalığından gelen yumurtası ile birleşerek gebeliğin oluşumunu sağlar. Hücresel döllenme yumurta kanalı içinde olur. Gebeliğin önlenmesi için kadında cerrahi olarak değişik yöntemler uygulanabilir. 5- 6 ve daha fazla çocuğu olan kadını sağlığını bozulmaması için bu yöntemlerden faydalanmak uygun olabilir. Kadının kısırlaştırılmasmda genelde yumurta kanalları kesilir ve kesilen uçlar bağlanır. Bu şekilde, bu ameliyattan sonra, cinsel birleşmede erkeğin menisi kadının yumurta hücresine ulaşıp döllenme olanağı bulamaz. Bu şekilde ameliyat eşlerin aile planlamasına göre her yaşta yapılabilir. Ancak bu ameliyattan sonra artık bir daha çocuk sahibi olma imkânı olmadığından, böyle bir karara varmadan önce iyice düşünülmeli, eşler birbirlerine düşünmek için gerekli bir zamanı bırakmalıdır.Cerrahi kısırlaştırma başvurularının hayatının geri kalan kısmının gebelikten korunması amacım taşır.Geri dönüş yoktur (çok ender vakalar dışında) ve ufak bir ameliyat gerektirir. Bu yöntem yumurta /sperm taşıyan kanalları keser fakat herhangi bir organı yok etmez.Bu girişim kadında fiziki değişikliklere yol açmaz, yani âdet kanamalarını durdurmaz. Ayrıca bu girişimler hiçbir şekilde cinsel isteği, gücü ve zevki değiştirmez.kadında gebelik önlenmesi, gebelik nasıl önlenir, gebeliğin önlenmesinde kullanılan cerrahi yöntemler

CERRAHİ GEBELİĞİ ÖNLEME YÖNTEMLERİNİN YARARLARI NELERDİR?

Her iki eşe de uygulanabilir ve aile planlaması bitmişse bu yöntem en etkili gebelikten korunma yöntemidir. Günümüzde tıbbi standartlara uyulduğu takdirde riski en düşük düzeydedir.Diğer gebeliği önleyici yöntemlerin sürekli risklerine karşılık, kişi burada yalnızca bir kez riske maruz kalır. Sürekli gebeliği ve masrafı gerektirmez.Cinsel fonksiyonda, yani cinsel istek ve cinsel güçte bir değişikliğe yol açmaz.

Ayrıca aşağıda sıralanan yüksek riskli kadınlara sürekli gebelikten korunma sağlar: Çok doğum yapanlar. Bunlarda arka arkaya oluşan gebelikler sonucu döl yatağı yırtılmaları buna bağlı büyük kanamalar ve doğumda anne ölümleri görülür. 35 yaşından büyük olanlar.Doğum yapması kadının hayatını tehdit ettiği durumlar, birden fazla sezaryen ameliyatı geçirmiş kadınlar, diğer sağlık sorunları nedeni ile gebeliğin veya diğer aile planlaması yöntemleri kullanmaları sakıncalı olan kadınlar. “Bu ameliyat her zaman başarılı mıdır?” diye sorabiliriz.İnsan vücudu bir makine olmadığından hiçbir tıbbi girişimde kesin başarı vadedilemez. Ancak verilere göre bu girişimlerin çok başarılı olduğu söylenebilir. Dünyada şimdiye kadar yayınlanmış çeşitli istatistiklerde kadının kısırlaştırılması ameliyatında başarısızlık oranı binde 0, 5-2 arasındadır. Cerrahi teknik yönünden genelde beş ameliyat türü uygulanmaktadır.

  1. Doğum sonrası yöntem: Doğumu takip eden gün, göbeğin alt kısmından yapılan 2-3 cm’lik bir kesi ile karın boşluğuna gerilir, yumurta kanalı kesilir ve bağlanır.
  2. Sezaryen ameliyatında yumurta kanalı kesilir.
  3. Mini-laparatomi: Kadın cinsel bölge kıllarının hemen üst kısmından 3-4 cm’lik bir kesi ile karın boşluğuna girilerek yumurta kanallarına ulaşılır.

ç. Döl yolundan kesit yapılarak iç organlara ulaşılır. Bu yöntemin estetik üstünlüğü şüphesizdir. Organlara döl yolundan ulaşıldığından dıştan hiçbir yara izi görülmez.

  1. Laparoskopi: Laparoskop denilen özel bir alet ile göbek çukurundan 2 cm’lik bir kesi ile bölgeye ulaşılır.

Bazı kadınlar bu ameliyattan sonra kadınlıklarının azalacağını zannederler. Bu tamamen gereksiz bir korkudur. Bu girişimden sonra kadının cinsel yaşamında hiçbir değişiklik olmayacaktır., ameliyat öncesi olduğu gibi cinsel ilişkiden aynı ölçüde zevk alabilecektir.Dişi yumurta hücresi kısırlaştırma ameliyatından sonra nereye gider? Bu ameliyattan sonra yumurta hücresi yumurta kanalı içerisine daha önceden olduğu gibi girmekte, ancak kesinti nedeniyle daha fazla ilerleme imkânı bulamayarak orada vücut tarafından eritilmektedir.

SONUÇ: Bu girişimden önce iyice düşünülmesi önerilir. Çünkü yumurta kanalları kesilip bağlandıktan sonra, tekrar çocuk olunması istenildiğinde ancak mikro cerrahi yöntemlerinin geliştirildiği İsveç ve Birleşik Amerika’daki bazı merkezlerde bu tür bir ameliyatta bazen başarılı olunmaktadır. Son derece ileri tekniğe sahip tıbbi merkezlerde bile yumurta kanalını tekrar açıcı özel ameliyatların başarı oranı % 12-20 arasındadır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir