İkinci Dünya Savaşında Ortaya Çıkmış İcatlar

İkinci Dünya Savaşı bilindiği üzere Naziler tarafından başlatılan ve yine Naziler’in yenilmesiyle son bulan bir savaştı. Tarihin en kanlı savaşlarından bir tanesi olan bu savaşta birçok önemli icat ortaya çıkmış ve modern dünyanın temelleri bir bakıma bu şekilde atılmıştır. İşte bu icatlar.ikinci dünya savaşı icatları, savaşta ortaya çıkan icatlar, ikinci dünya savaşı ve icatlar

Bilgisayar

Almanların ünlü Enigma kodunun çözülmesi için tarihteki ilk devasa bilgisayar ortaya çıkmış oldu. Bu bilgisayarın ortaya çıkma sebebi elektrik dalgalarıyla kod çözmesiydi ve bu konuda da oldukça başarılı oldu diyebiliriz. Günümüz bilgisayarlarının ve akıllı cihazlarının atası olarak kabul edilir.

ATM (Bankamatik)

ATM’ler de yine 2.Dünya Savaşı zamanı ortaya çıkmıştır. Fakat ilk başta güvenilir gelmedikleri için de yaygınlaşması 1960’ları bulmuştur.

Japon Yapıştırıcı

Herkesin bildiği bu ürün aslında yanlışlıkla ortaya çıkmış bir üründür. Silah nişangahı üreten biri tarafından yanlışlıkla icat edilmiş daha sonrasında bu ürünün iki nesneye nüfuz ettiği zaman bu nesnelerin ayrılmasının mümkün olmadığı anlaşılmıştır. Böylece de bizim bildiğimiz Japon yapıştırıcı yani Superglue ortaya çıkmıştır.

Penisilin

1938 yılında çalışmalarına başlanan ve 1941 yılıyla birlikte tamamen kullanıma hazır olan Penisilin sayesinde bu ilacı alan askerler acı hissetmeden savaşmaya devam ediyorlardı. Yani bir bakıma uyuşturucu görevi görüyordu.

Uydu

V2 roketi Naziler’in bir icadıdır ve o dönem birçok ülke bunun ne olduğunu dahi anlamamıştır. Daha sonrasında bu roketten ilham alan Amerika ve Rusya uzay savaşlarına başlamıştır yani bu tür olayların başlangıcı da 2.Dünya Savaşına denk gelmektedir.

Jet Motorları

Savaşçı uçaklara karşı bir avantaj sağladığı düşünülen jet motorları da Almanlar ve İngilizler tarafından savaşta sıklıkla kullanılmıştır.

Radar

Radar aslında 1800’lü yıllarda ortaya çıkan bir icattır. Fakat bu yıllarda Heinrich Hertz tarafından icat edilen radarın kullanımı pek yaygın değildi. Fakat İkinci Dünya Savaşıyla birlikte Britanya Muharebesi’nde İngilizler radar sistemiyle birlikte düşman uçaklarını 4-5 kilometre öteden görerek hazırlıklı olmuşlardır. Bu sayede 1940 yılında Nazilerin İngiltere’yi işgal etme çabası sonuçsuz kalmış ve radar sistemi sayesinde bu Britanya Muharebesi’ni İngilizler kazanmıştır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir