Horlama sebepleri nelerdir?

Horlama rahatsızlığı genel olarak açıklamak gerekirse; kişinin nefes alma sırasında havanın dar bir alandan geçerken yumuşak dokuları titretmesiyle ortaya çıkan ses anlamına geliyor. Horlama rahatsızlığı pek çok kişinin yaşadığı büyük bir problemdir. Çünkü horlayan kişi beraberinde yanında bulunan kişi ve ya kişileri de rahatsız verebilir. Horlama zararsız bir rahatsızlık olsa dahi, başka bir hastalığın işaretçisi olabilir. Horlamanın sebepleri araştırılırken farklı bir hastalığa işaret edip etmediği de incelenmek gerekiyor. Genelde yetişkinler de görülen horlama hastalığı hafif olabileceği gibi etrafındakileri rahatsız edecek kadar gürültülü de olabilmektedir. Horlama sorunu kişinin rahat nefes alamamasından dolayı oluşuyor.

Horlamanın nedenleri neler olabilir?

Aşırı kilolar ile obezite horlamayı daha da artırmaktadır. Bunun sebebi ise boyundaki yağ oranının fazla olmasından kaynaklanır. Boyundaki fazla yağlar solunum yolunun daralmasına neden olmaktadır. Zayıflayarak boynun incelmesi ile daha rahat biçimde nefes alınmasına yardımcı olunabilir. Ancak zayıflamanıza rağmen horlama probleminiz devam ediyorsa kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekir.horlamanın nedenleri nelerdir, horlamanın sebepleri nelerdir, niye horlanılır

Uyku Pozisyonu

Uyku pozisyonunuzun uygun olmaması horlamanıza yol açmaktadır. Sırt üstü yatmak boğaz kaslarını gevşeterek daralmaya neden olur ve bu şekilde horlamayı artırmaktadır. Bunun yerine yan yatmanız horlamanızın azalmasını sağlar.

Alkol

Horlamanın başlıca nedenleri arasında yer alır. Alkolün gevşetici özelliği vücudumuzun da genelinde hissedilmektedir. Ancak horlamak istemiyorsanız, yatmaya yakın alkol almamaya özen göstermeniz gerekir. Alkol aldığınız saat ile uyuma saatiniz arasında ki an ne kadar uzun olursa o kadar horlama şikayetiniz azalacaktır.

Sinüzit

Sinüs boşluklarında oluşan iltihaplanmaya sinüs enfeksiyonu ya da sinüzit adı verilmektedir. Sinüzit nefes almayı zorlaştırdığı için horlamaya sebep olmaktadır.

Burnun yapısı

Burundaki eğrilikler ya da diğer anormallikler horlama sorunu yaşamanıza sebep olur.

Uyku apnesi

Uykuapnesi horlamaya neden olmaktadır. Uyku esnasında solunumun kısmen durmasına uyku apnesi adı verilmektedir. Uyku apnesi olan kişiler gürültülü biçimde horlamaktadırlar.

Horlama ile Uyku Apnesi Hastalarının genel şikayetleri ise;

  • Sabahları baş ağrısı ile uyanma
  • Gündüz uyuklamalar
  • Uykuda birden soluksuz kalıp uyanma ve terleme
  • cinsel istek azlması ve güç kaybı
  • Dalgınlık ve konsantrasyon eksikliği
  • Kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon
  • Uyandığında kendini yorgun hissetme
  • Yüksek sesle horlamadır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir