Helal Gıdada Denetimin Amacı Nedir?

Müslümanların gıda konusunda hassas olduğu konulardan biri de helal olup olmadığıdır. Aslında sadece yiyecek ve içeceklerde değil kozmetik ürünleri, temizlik malzemeleri, tekstil gibi pek çok alanda bu uygunluğu ararlar. Bu hassas konuda helal gıda denetimin amacı, tüketicileri bilgilendirme ve rahat bir alışveriş sağlama kapsamında ortaya çıkar. Çünkü kişiler uzman tarafından denetlenmemiş ve denetim sonucunda belgelenmemiş ürünleri anlayamazlar. Bu sebeple teknolojik cihazlarla ve uzman kişiler tarafından denetleme yapılması gereklidir. İslami şartlara uygunluk bilinerek ve buna paralel olarak da teknik incelemeler yapılarak değerlendirme yapılmalıdır.helal gıda denetimi amacı, helal gıda denetimi neden önemli

Bir ürün için sadece helal malzemeler kullanılması yeterli değildir. O malzemelerin nasıl işlendiği, hayvansal gıdalarda nasıl kesim yapıldığı gibi belirleyici pek çok etken mevcuttur. Bu sebeple helal gıda denetimin amacı büyük önem taşımaktadır. Denetleme sonunda elde edilen belgeden her aşamanın İslami kurallara uygun olarak yapıldığı anlamı çıkmalıdır. Günümüzde bilinçlenen tüketiciler göz önüne alındığında helal gıdaların olması ve bunların belge taşıması zorunlu hale gelmiştir. Çünkü kişiler araştırarak, okuyarak ve inceleyerek satın alma işlemi yapmaktadır. Denetim yaptırarak ve bu denetimi belgeleyerek müşteri kalitesinde ve sayısında da artış sağlanır. Bu sayede belgelendirme için harcanan masraflar zaten kazanç olarak işletmelere geri döner. Zaten bu belgelendirme işlemleri uygun fiyatlarda yapılmaktadır.

Sadece üretim de değil ithal edilen ürünlerde de bu kontrolün sağlanması gerekir. Güvenilir ve kontrollerini yapan işletmeler bu sayede her zaman sadık müşteriler edinebilirler. Ayrıca bu denetimler iş ahlakı açısından da gereklidir. Aksi takdirde müşterilerin kandırıldığı ve iş ahlakından uzak kalınmış bir ticaret yapılmış olur. Hem tüketici hem de üretici açısından büyük önem sağlayan denetimler, uygun ve güvenilir şekilde yapılmalıdır. Her aşamanın İslami şartlara uygunluğu değerlendirilmelidir. Bu sayede tüm koşullar doğru bir şekilde sağlanmış olur. Tüketiciler de içleri rahat bir şekilde alışveriş yapabilirler. Müslümanların sağlıklı ve güvenilir ürün olmasına dikkat ettikleri kadar helal ürün olmasına dikkat ettikleri de unutulmamalıdır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir